V tomto meste si môžete kúpiť dom za 16 centov

Keďže ceny domov vo veľkých mestách ako Bratislava alebo Košice sú neustále vysoké, dostať sa k vlastnej nehnuteľností je pre generáciu mladých ľudí v dnešnej dobe čoraz ťažšou úlohou.

Dobrá správa je, že ešte stále existujú miesta, kde si môžete kúpiť dom za doslova pár centov. Legrad, mesto na severe, ktoré leží na hranici Chorvátska s Maďarskom, nedávno predalo 17 opustených domov za jednu chorvátsku kunu, čo je približne 16 centov, a dokonca dalo novým kupujúcim peniaze na pomoc pri renovácii.

Mesto údajne ponúklo prakticky zadarmo domy ľuďom mladším ako 40 rokov, ktorí chceli nadobudnúť vlastnú nehnuteľnosť. Program bol zameraný na presvedčenie mladých Chorvátov, aby sa presťahovali do Legradu. Starosta mesta tvrdí, že výhodné ceny upútali pozornosť aj obyvateľov vo vzdialených krajinách.

Starosta Ivan Sabolic pre agentúru Reuters uviedol. „Po niekoľkých správach médií o našej akcii sme dostali otázky týkajúce sa domov z veľmi vzdialených miest, ako sú Rusko, Ukrajina, Turecko, Argentína alebo Kolumbia.“

Domy za znížené ceny boli inzerované z dôvodu pokúsiť sa zvrátiť vyľudňovanie, ktoré mesto za posledné desaťročia ťažko zasiahlo. Legrad býval druhým najväčším mestom Chorvátska, odvtedy sa však zmenšilo na mestečko s 2 250 obyvateľmi.

Mesto Legrad ponúklo potenciálnym obyvateľom vážne stimuly a prisľúbil každému, kto si kúpi dom v meste až 25 000 kn na renováciu, a tiež 20% dotáciu na súkromné ​​domy.

Ale ako pri každej dobrej ponuke, aj pri tejto existuje niekoľko prekážok. Nákupca musí byť finančne solventný a musí sa tiež zaviazať, že v Legrade zotrvá najmenej 15 rokov. Domy sú navyše vďaka imigračným zákonom, iba pre chorvátskych obyvateľov.

Veľkorysá ponuka mesta nasleduje kroky odľahlých dedín v Japonsku a Taliansku, kde sa domy rozdávajú zadarmo, aby sa zabránilo vyľudňovaniu vidieka.

Zdroj