Zemské jadro na jednotlivých stranách rastie nepravidelne. ČO TO PRE NÁS ZNAMENÁ?

Vnútorná časť našej planéty jadro, by mohlo byť prehnuté. Toto je návrh založený na modeli seizmológov z UC Berkeley.

Tento prístup by mohol pomôcť vysvetliť, prečo seizmické vlny vnútorným jadrom postupujú inak. Hypotéza je podrobne uvedená v Nature Geoscience.

Je toho veľa, čomu nerozumieme, čo sa deje niekoľko tisíc kilometrov pod našimi nohami.

Vieme, že Zem má pevné vnútorné jadro, ktoré kryštalizuje najmenej 500 miliónov rokov, ale možno oveľa dlhšie. Táto kryštalizácia uvoľňuje teplo, čím udržuje vonkajšie jadro roztavené.

To je pre nás dobré, pretože pohyb vonkajšieho jadra generuje magnetické pole, ktoré nás chráni pred kozmickým žiarením.

Zdá sa však, že kryštalizácia vnútorného jadra nie je jednotná. Štúdiom pohybu niektorých seizmických vĺn, ktoré môžu prechádzať vnútorným jadrom, si vedci všimli, že niektoré smery sú lepšie, vďaka čomu nimi vlny prechádzajú rýchlejšie.

Aby sme to vysvetlili, nový model naznačuje, že jadro rastie rýchlejšie na jednej strane ako na druhej strane asi o 60%. Konečným výsledkom sú železné kryštály, ktoré sú prednostne orientované pozdĺž osi rotácie planéty.

„Najjednoduchší model sa zdal trochu neobvyklý. Vnútorné jadro je asymetrické,“ uviedol vo vyhlásení hlavný autor Dr. Daniel Frost. Západná strana vyzerá inak ako východná strana až do stredu, nielen na vrchu vnútorného jadra, ako niektorí naznačili. Jediný spôsob, ako to môžeme vysvetliť je, že jedna strana rastie rýchlejšie ako druhá.“

Model tiež zužuje možné vekové rozpätie vnútorného jadra, čo vedie k ďalším záhadám. Čo zahrievalo vonkajšie jadro a vytváralo magnetické pole pred kryštalizáciou vnútorného jadra?

„Poskytujeme dosť voľné hranice veku vnútorného jadra, a to medzi pol miliardou a 1,5 miliardami rokov, čo môže byť užitočné v diskusii o tom, ako bolo magnetické pole generované pred existenciou pevného vnútorného jadra,“

vysvetlila Profesorka Barbara Romanowicz, emeritná riaditeľka seizmologického laboratória v Berkeley.

„Vieme, že magnetické pole už existovalo pred 3 miliardami rokov, takže v tom čase museli byť vo vonkajšom jadre poháňané konvekciou iné procesy.“

V tomto modeli existujú obmedzenia založené na určitých predpokladoch a na údajoch o vnútri našej planéty. Štúdium toho, čo sa deje na Zemi, sa ľahšie povie, ako urobí, takže na overenie tohto modelu bude potrebných viac seizmických údajov.

Zdroj
Zdroj foto: www.pexels.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zemské jadro na jednotlivých stranách rastie nepravidelne. ČO TO PRE NÁS ZNAMENÁ?”