Ak uvidíte na mäse takéto bubliny, v žiadnom prípade ho nekupujte! Dôvodom je nebezpečná tuberkulóza

Na internete sa objavilo upozornenie o šírení tuberkulózy u hovädzieho dobytka.

„Tuberkulóza je bakteriálna choroba, ktorá okrem hovädzieho dobytka postihuje aj mnoho domácich zvierat a hydiny. Choroba je nebezpečná aj pre ľudí. Ochorenie sa vyznačuje vysokou nákazou a úmrtnosťou.

Na povrchu kože a vnútorných orgánoch sa vytvárajú hrčkovité formácie, náchylné k nekróze. Efektívne liečenie kráv je zatiaľ zbytočné, pretože vzhľadom na vysokú nákazu musí byť všetok hovädzí dobytok s pozitívnou reakciou zlikvidovaný.

Infikované zvieratá (choré alebo nosiče) vylučujú baktérie prostredníctvom rôznych sekrétov: močom, mliekom, hlienmi, výkalmi či spermiami.

Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom akýchkoľvek prostriedkov starostlivosti, krmiva, vody. Tuberkulóza sa prenáša cez maternicu a materské mlieko, sexuálny kontakt, s pomocou človeka.

Pôvodca tohto ochorenia je odolný voči rôznym fyzikálnym i chemickým vplyvom: toleruje nízke teploty – prežíva pri mínus 260 stupňov aj nižších, 30 minút odoláva vykurovaniu od 80 – 90 stupňov.

Mimo živého organizmu sa mykobaktérie nerozmnožujú, no naďalej zostávajú životaschopné aj po niekoľkých mesiacoch, najmä v tmavých vlhkých miestnostiach, pôde a odpadových vodách. Priame slnečné svetlo ich zabije za 1-2 hodiny a ultrafialové ožarovanie za niekoľko minút.

Mäso alebo pľúca chorého zvieraťa sa nemusia líšiť od tých bežných. Bubliny a iné nezvyčajné nálezy sa môžu vyskytovať vo vnútri mäsa a odhalia sa až počas jeho spracovania.

V prípade, že človek zje takéto mäso, hrozí mu otrava a v horších prípadoch aj samotná smrť.

Buďte opatrní pri kúpe mäsa, najmä ak máte na pláne konzumovať divinu!

 

zdroj:wafb.com

0 replies on “Ak uvidíte na mäse takéto bubliny, v žiadnom prípade ho nekupujte! Dôvodom je nebezpečná tuberkulóza”