Čo robiť v 7 extrémnych situáciách, keď potrebujete konať rýchlo

Osvojením si základných schopností prežitia, pomôže čeliť možnému nebezpečenstvu, ktoré hrozí vám alebo ľuďom vo vašom okolí.

Ponúkame vám niekoľko zásadných rád, ktoré vám pomôžu správne zareagovať, keď sa ocitnete v mimoriadne zložitej situácii.

7. Ak váš dom prepadnú, keď ste doma

Vyhnite sa: Väčšina zlodejov utečie, ak si uvedomí, že je niekto doma. Ak sa dostanete do takejto situácie, nemusíte sa hrať na hrdinu a utekať za zlodejom. Keď začujete doma hluk, nezačnite prehľadávať svoju nehnuteľnosť, aby ste zistili, odkiaľ hluk vychádza.

Namiesto toho: Buďte pokojní a počúvajte, či sa niekto skutočne dostal do vášho domu. Rýchlo skontrolujte svoje okolie a zistite, či viete z domu uniknúť. Ak nie, nájdite si dobrý úkryt a ihneď zavolajte políciu. Podľa možnosti, snažte sa byť čo najtichšie.

Ak votrelca vidíte z miesta, kde ste, skúste si ho zapamätať čo najviac. Všeobecné charakteristiky, ako napríklad výška, váha, pohlavie a oblečenie, pomôžu polícii pri identifikácii zlodeja.

6. Ak pri zoskoku zistite zlyhanie padáku

Vyhnite sa: Švédsky profesor tvrdí, že pád s hlavou smerujúcou nadol zvyšuje vašu rýchlosť na 420-430 km/h. Nielenže teda dopadnete na zem skôr, ale aj vaše možnosti na prežitie sú malé.

Namiesto toho: Najprv musíte zostať čo najpokojnejší. Potom sa pokúste natiahnuť celé telo, čo vám umožní udržať klesajúcu rýchlosť okolo 200 km/h. Ak vidíte mäkké miesto na pristátie, skúste nasmerovať svoje telo smerom k nemu.

5. Ak vás zachytí povodeň

Vyvarujte sa: Neprechádzajte prúdiacou vodou, ktorá je hlboká. Ak prúd presahuje výšku vašich členkov, neprechádzajte takouto vodou. Prúd by vás mohol premôcť, aj keď máte pocit, že to zvládnete. Ak sa nachádzate v blízkosti elektrických káblov, nedotýkajte sa ich. Najmä ak máte mokré ruky.

Namiesto toho: Vypnite prúd a vytiahnite všetky spotrebiče zo zástrčky. Ak ste mimo svojho domu, použite na prechod vodou palicu, ktorá vám pomôže zistiť, ako pevný je podklad, po ktorom kráčate. Ak narazíte na silný prúd vody, ktorý je vysoko nad vašimi členkami, okamžite sa otočte. Najväčšou chybou, ktorú by ste mohli urobiť, je podceniť silu vody.

4. Ak vás zastihne snehová búrka v divočine

 

Vyhnite sa: Prvá vec, ktorú si musíte uvedomiť je, že konzumácia snehu môže byť veľmi nebezpečná. Môže znížiť vašu telesnú teplotu a spôsobiť podchladenie. Tenké oblečenie môže tiež predstavovať vážnu hrozbu pre vaše zdravie.

Namiesto toho: Vždy, keď sa vydáte na miesta s vysokou snehovou pokrývkou, musíte byť správne oblečení. Ak dôjde k snehovej víchrici, pokúste sa nájsť svah a postavte si snehovú jaskyňu, ktorá je najmenej 1,8 metrov hlboká. Tiež by ste mali mať so sebou hasičskú súpravu, ktorú použijete, keď budete vo svojej jaskyni. Takto nielenže zostanete v teple, ale záchranári vás nájdu rýchlejšie.

3. Ak vo vašej blízkosti vybuchne sopka

Vyhnite sa: Ak budete mať otvorené okná, môže vám to poskytnúť pekný výhľad, ale sopečný popol vám môže spôsobiť ťažkosti pri dýchaní. Ak ste náhodou vonku, nezdržujte sa v blízkosti nízko položených priestorov, ktoré sú úplne otvorené. Trosky a láva vás nájdu oveľa ľahšie.

Namiesto toho: Zatvorte všetky okná a oblečte si veci s dlhými rukávmi. Ak ste vonku, nájdite si vyvýšené územie a chráňte sa pred lietajúcimi úlomkami. Vezmite si tvárovú masku a ochranné okuliare, aby boli vaše oči a dýchacie cesty v bezpečí. Po ukončení erupcie vyčistite strechu vášho domu od popola, pretože by sa strecha pod ťažobou nánosu popola mohla zrútiť.

2. Ak na ulici dostane niekto záchvat

Vyvarujte sa: Nedávajte im nič na jedenie alebo pitie. Pamätajte, že niekto, kto má záchvat, si môže prehltnúť jazyk.

Namiesto toho: Uistite sa, že nad touto osobou nestojí veľa ľudí. Umiestnite ju na bok, aby sa jej ľahšie dýchalo. Ak má osoba nasadené okuliare alebo kravatu, pokojne ich zložte. Pod hlavu im môžete dať bundu alebo niečo mäkké, aby sa nezranili.

1. Ak sa niekto snaží ukradnúť vám auto

Vyhnite sa: Neparkujte na zle osvetlených uliciach, kde na vás môže niekto zaútočiť pri vstupe alebo výstupe z vášho auta. Nenechávajte dvere otvorené príliš dlho a určite neotvárajte okná skôr, ako zapnete motor. Ak do vás niekto zo zadu narazí, nevychádzajte von, ak je vonku tma, ale počkajte, kým sa dostanete do dobre osvetlenej a rušnej oblasti.

Namiesto toho: Ak nemôžete nič robiť, jednoducho im odovzdajte svoje auto a nechajte ich odísť. Zapamätajte si čo najviac detailov, od oblečenia, výšky, váhy, pohlavia a rôznych detailov, ktoré by mohli pomôcť polícií pri vypátraní zlodejov.

Zdroj
Zdroj foto: www.pexels.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čo robiť v 7 extrémnych situáciách, keď potrebujete konať rýchlo”