Lačnovská gravitačná anomália: Odstavené autá sa hýbu hore kopcom!

Svet je určite záhadným miestom no s pomocou vedy sa dajú rôzne “otázniky” ľahko rozlúsknuť. Kto by nepoznal príbeh o fyzikovi, matematikovi a filozofovi Isaacovi Newtonovi.

Ten objavil gravitáciu počas toho ako pod stromom sledoval na oblohe hviezdy, keď mu v tom spadlo jablko na hlavu.

Tento príbeh opísal prvýkrát francúzsky filozof Voltaire po Newtonovej smrti. Čo sa záhadných miest týka, na Slovensku máme miesto, kde tento zákon vôbec neplatí!

 

Gravitačný zákon sa vymyká normálu pred osadou Lačnov v smere od dediny Lipovce neďaleko turistickej odbočky k jaskyni Zlá diera.

Ak pôjdete týmto smerom, neuvidíte nič iba svah. Avšak práve v tomto mieste tečie potok hore kopcom, predmety sa kotúľajú smerom hore do svahu a rovnako je to s odstavenými autami.

Zo začiatku tu bolo podozrenie na porušovanie gravitačného či magnetického poľa no meraniami sa prišlo na zaujímavé zistenie.

Záhada vyriešená

Lačnovská gravitačná anomálie je tak iba obyčajný očný klam. Stúpanie do kopca tak vďaka zvláštne stavanej krajine, zahnutému horizontu a šikému rastu stromov dodáva dojem, že idete hore do kopca. V skutočnosti tak kopec klesá a preto sa predmety v skutočnosti kotúľajú smerom dole.

Aj keď bola táto záhada vyriešená, Lačnov naďalej navštevuje mnoho turistov. Vďaka vzácnym pamiatkam ľudovej architektúry, ktoré predstavujú spôsob života a kultúru šarišškého regiónu, je Lačnov vyhlásený za pamiatkovú zónu. 

 

Osada Lačnov je súčasťou obce Lipovce, ktorá ponúka krásnu prírodnú scenériu. Je považovaná za jednu z najkrajších a najzaujimávejších častí východného Slovenska. Z výletu však neodídete na prázdno.

Okrem krásnych spomienok si môžete nabrať minerálnu vodu, ktorej prameň sa nachádza v kamenných ramenách pri ľavej strane cesty.

Nie len na Slovensku ale aj vo svete existujú rôzne miesta s nevysvetliteľnými anomáliami. Jedným z nich je aj Mystery Spot v americkej Kalifornii. Atrakcia bola pre verejnosť bola otvorená v roku 1941. Rovnako ako v Lačnove aj v Santa Cruz sa jedná o atrakciu založenú na ilúzii. 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Lačnovská gravitačná anomália: Odstavené autá sa hýbu hore kopcom!”