Letecká spoločnosť Lufthansa už nebude viac používať pozdrav „dámy a páni“

Lufthansa poslala do dôchodku oslovenie „dámy a páni“, ako pozdrav na palube v prospech alternatív neutrálnych voči pohlaviu.

Hovorca najväčšej skupiny leteckých spoločností v Európe uviedol, že cieľom tohto kroku bolo, aby sa všetci cestujúci na palube cítili vítaní, vrátane tých, ktorí sa neidentifikujú ako muži alebo ženy.

„Posádkam sa dáva pokyn, aby si vybrali pozdrav, ktorý zahŕňa všetkých cestujúcich,“ uviedol, že by sa namiesto nich mali použiť „drahí hostia“ alebo jednoduchý „dobré ráno / dobrý večer“.

Nová politika, ktorá sa bude postupne zavádzať, sa týka nemeckého vlajkového dopravcu Lufthansa, ako aj švajčiarskych, rakúskych, bruselských a leteckých spoločností skupiny Eurowings. Spoločnosť uviedla, že reaguje na „diskusiu, ktorá sa v spoločnosti právom koná“ o nebinárnej identifikácii pohlavia a túžbe „vážiť si všetkých hostí na palube“.

Nemecko sa zapojilo do debaty o inkluzívnejšom jazyku, aby zohľadnili rozmanité rodové identity a čoraz viac rozvíjajúcu sa multikultúrnu spoločnosť. V posledných dňoch veľké mestá vrátane Berlína, Mníchova a Hamburgu uviedli, že dopravné siete prestanú používať slovo „Schwarzfahren“ (čierny pasažier) na opis pasažiera, ktorý cestuje bez lístka v reakcii na sťažnosti, že išlo o rasistické označenie.

Lufthansa nie je prvou spoločnosťou, ktorá prestáva používať oslovenie „dámy a páni“ ako štandardný pozdrav pre pasažierov. Vlani spoločnosť Japan Airlines oznámila, že bude používať frázy ako „všetci cestujúci“, „dobré ráno“ a „dobrý večer“. Bývalá štátna letecká spoločnosť bola prvým japonským dopravcom, ktorý zmenil svoje oznámenia po tom, čo v roku 2019 spoločnosti EasyJet a Air Canada upravili svoje pozdravy.

Hovorca spoločnosti Japan Airlines vtedy uviedol. „Zaviazali sme sa, že nebudeme diskriminovať na základe pohlavia, sexuálnej orientácie, rodovej identity alebo iných osobných atribútov.“

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Letecká spoločnosť Lufthansa už nebude viac používať pozdrav „dámy a páni“”