Milujete nosiť čiernu farbu? Pozrite sa, čo to o vás povie. Psychológocia povedali jednu dôležitú vec

Na psychológie farieb, čierne oblečenie často symbolizuje túžbu po moci. Či už je to pokus o ochranu pred určitými emóciami, o vytvorení vzdialenosti pred ľuďmi alebo o komunikácii a potrebe by rešpektovaný, nosenie čierneho oblečenia je zvyčajne podvedomou správou pre naše okolie.

Farby stimulujú náš mozog rôznymi spôsobmi a spôsob, akým reagujeme na určité farby, môže mnoho napovedať o tom, kto sme.

Ľudia, ktorí nosia všetko čierne, sú často veľmi emotívni, mierne nervózni a snažia sa vyzerať ako ľudia, ktorí chcú v živote niečo dosiahnuť.

Pomerne často sa podvedome snažia chrániť pred citmi, o ktorých si myslia, že ich nevedia kontrolovať.

Zvyčajne ide o ľudí, ktorí vedia byť jednoducho podráždení a možno sa len snažia odvrátiť svoju úzkosť. Preto sa radšej sústredia na každodenné úlohy. Výber jednofarebných farieb vytvára pocit istoty a “spoločenstva”.

Zaujímavé je ale to, že ľuďom, ktorí sú od hlavy až po päty oblečení v čiernej farbe, nevadí, ak sa iní ľudia naobliekajú do rôznych farieb. Nie sú to farby, ktoré by ich tak vedeli okamžite rozrušiť. Problém nastáva až po tom, ak si tie farby oblečú na seba. Určitým spôsobom je to ich identita, o ktorú sa tak zaujímajú.

Najmä ženy často nosia všetko čierne, pretože sa snažia byť “viac než len to, ako vyzerajú”. Chcú odviesť pozornosť od toho, ako vyzerajú, a upriamiť ju na to, čo robia alebo kto sú.

Výskum v oblasti psychológie farieb ukazuje, že uprednostňovanie čiernej farby indikuje prestíž a silu; niekto, kto nosí čiernu sa berie vážne. Keďže sú neodmysliteľne ambiciózni, chcú sa chrániť pred potenciálnou kritikou a bolesťou, ktorá môže prísť súčasne s dosahovaním ich snov.

Ľudia, ktorí nosia všetko čierne, sú často poháňaní vlastnou silou, no napriek všetkým okolnostiam vedia neraz ukázať aj svoje vlastné pocity.

Štúdie ukazujú, že existuje mnoho pozitívnych atribútov spojených s ľuďmi, ktorí nosia čiernu farbu. Jeden prieskum dokonca uvádza:

„Čierna farba sa nosí, keď sa snažíte zapôsobiť, uistiť sa alebo presvedčiť. Existuje určitá dôveryhodnosť v osobu, ktorej by ste boli schopní zveriť svoje životné úspory… Počas celého nášho prieskumu, čierna farba sa spája vo väčšine prípadoch s “dobrými” vlastnosťami človeka (napríklad dôvera, inteligencia a zvodnosť) a len sotva s tými “zlými” (arogancia).“

Čierna farba je často považovaná za tú najatraktívnejšiu.

Jedna štúdia uvádza, že je to preto, že sa neraz považuje za “serióznu” a “spoľahlivú”. V skutočnosti takmer polovica žien a 64% mužov súhlasilo s tým, že čierna farba zo seba vyžaruje sebestačnosť. Preč sú už tie dni, keď všetky čierne farby boli rezervované výhradne len na Halloween. Faktom je, že ide o atraktívnu, sebavedomú, suverénnu a upokojujúcu farbu.

Čo si o tom myslíte vy? Patríte k fanúšikom čiernej farby?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Milujete nosiť čiernu farbu? Pozrite sa, čo to o vás povie. Psychológocia povedali jednu dôležitú vec”