Potrebujete Rúško, ak ste očkovaní proti COVID-19? TOTO SME ZISTILI

Odborníci zvažujú, či by očkovaní ľudia mali počas pandémie naďalej nosiť masky.

  • Tvrdia, že očkovanie neznamená, že neexistuje riziko získania vírusu.
  • Šírenie nových variantov vrátane delty môže komplikovať pochopenie účinnosti vakcín COVID-19.
  • S rozšírením variantu delta po celých Spojených štátoch a so zvyšujúcim sa počtom štátov, ktoré upustili od nosenia masky, odborníci varujú, že môžu byť ohrození aj tí, ktorí sú úplne očkovaní proti COVID-19.

Mali by očkovaní ľudia vzhľadom na hrozbu, ktorú predstavuje delta a ďalšie varianty koronavírusu, naďalej nosiť masky? Odborníci tvrdia, že očkovanie neznamená, že ste úplne chránení pred COVID-19.

„Aj keď je šanca na infikovanie sa COVID-19 nízka, nie je nulová,“ uviedla pre Healthline, Teresa Murray Amato, MD, predsedníčka urgentnej medicíny v Long Island Jewish Forest Hills v New Yorku.

Varianty koronavírusu predstavujú riziko pre všetkých

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) bolo k 7. júlu približne 55% Američanov podaných najmenej jedna dávka vakcíny COVID-19 a zhruba 47% všetkých Američanov bolo úplne zaočkovaných.

Nové varianty však môžu predstavovať nové riziká

Times of Israel informoval, že vakcína mRNA od spoločnosti Pfizer je „menej účinná“ proti delte a má asi 60% ochrannú hodnotu. Stále však mala viac ako 90% ochranu pred hospitalizáciou. Ďalšou štúdiou sa zistilo, že vakcína mRNA je účinná proti variantu lambda, ktorý bol objavený v Peru.

Pokračujúci vývoj nového koronavírusu s novými variantmi predstavuje pre očkovaných ľudí kritické rozhodnutie, či by mali naďalej nosiť masku

 

Vakcína ponúka „vysoký stupeň“ ochrany. Dr. Rochelle Walensky, riaditeľka CDC, na brífingu uviedla, že vakcíny sú proti týmto variantom stále vysoko účinné a že drvivá väčšina nových prípadov a úmrtí na COVID-19 je u neočkovaných ľudí.

„Naše autorizované vakcíny poskytujú ochranu pred variantmi v obehu, vrátane delty. Očkovanie je spôsob, akým chránime týchto jednotlivcov, rodiny a komunity a predchádzame ťažkým chorobám, hospitalizáciám a úmrtiam na COVID-19.“ Dodala, že masky znižujú prenosy.

,,Vieme, že očkovanie a maskovanie nosením znižujú šírenie COVID-19,“ uviedla Amato. ,,Čím viac môžeme znížiť prenos, tým viac môžeme znížiť pravdepodobnosť vzniku nových variantov.“

Verejné zdravotníctvo v okrese Los Angeles „dôrazne odporúča“ maskovanie pre všetkých bez ohľadu na stav očkovania.

„S nárastom cirkulácie vysoko prenosného variantu delta ministerstvo zdravotníctva v Los Angeles dôrazne odporúča, aby všetci, bez ohľadu na stav očkovania, preventívne nosili masky v interiéroch a na verejných miestach.“

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala Trusted Source, aby aj úplne očkovaní ľudia, nosili masky v interiéroch a praktizovali fyzický a sociálny dištanc, pretože v mnohých častiach sveta sa zvyšuje varianta delta. Amato poznamenala, že nepredvídateľnosť pandémie spôsobuje ťažkosti pri informovaní o politike verejného zdravia.

Polemizuje sa o tom, či úplne očkovaní ľudia musia aj naďalej nosiť masky a dodržiavať fyzickú vzdialenosť. Zatiaľ čo WHO odporúča, aby každý nosil masku bez ohľadu na stav očkovania, CDC tvrdí, že plne očkovaní ľudia to tak nemusia robiť.

Odborníci trvajú na tom, že v súčasnosti schválené vakcíny sú vysoko účinné proti COVID-19 a jeho známym variantom. Tvrdia však tiež, že osoby s vysokou pravdepodobnosťou výskytu závažných ochorení by sa mali predtým, ako sa rozhodnú prestať nosiť masky, poradiť so svojim lekárom.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com