Štúdie potvrdzujú, že novými ohniskami koronavírusu sú letné párty

Podľa epidemiológov a iných odborníkov je tretia vlna koronavírusu už za dverami.

Vedci upozorňujú na pribúdajúce počty nakazených, pričom dvíhajú varovný prst najmä nad letnými udalosťami, akými sú párty na plážach, v nočných kluboch či festivaloch.

Podľa viacerých štúdií sú práve tieto udalosti, na ktorých sa zúčasťňujú mladí od 16 rokov, novými ohniskami delta variantu koronavírusu.

Na tento fakt upozornili už aj v Holandsku, kde sa pred pár dňami uzatvorili všetky večierky kvôli nekontrolovateľnému šíreniu vírusu.

Okrem Holandska sa podobný problém rieši aj v Portugalsku, Španielsku a v Thajsku, kde boli cudzinci dokonca pokutovaní za to, že sa objavili na párty.

V španielskom Katalánsku, v meste Lloret de Mar na Costa del Solsa, sa delta variant rozšíril dokonca natoľko, že si ho mnohí belgickí dovolenkári odniesli až do Belgicka.

Po bližším skúmaní miesta ich pobytu, sa ukázalo, že ubytovaní boli na rozdielnych miestach a tak je viac než isté, že nakazených je omnoho viac ľudí a to nie len z Belgicka.

Francúzsky minister dokonca varoval turistov, aby do Francúzska necestovali za nočným životom.

Zároveň podotkol, že rovnako by mala urobiť aj portugalská vláda. Aj napriek upozorneniam však Francúzsko otvára nočné kluby, s čím však tamojší epidemiológovia nesúhlasia.

Po Holandsku, ktoré má aktuálne otvorené bary len do polnoci, sa obnoviť opatrenia rozhodlo aj Španielko a to konkrétne Andalúzia a Katalánsko, kde sa v posledných týždňoch objavilo mnoho mladých ľudí, ktorí tam prišli zažiť bujarý nočný život.

Juan Pablo Horcajada, barcelonský lekár, nekontrolovateľné šírenie medzi mladými odôvodnil ich slabou zaočkovanosťou.

V Holandsku je prítomnosť delta variantu naozaj rozšírená, čo dokazuje, že denne sa tam objaví viac ako 7 000 nových prípadov koronavírusu a približne jedna štvrtina z nich sú mladí ľudia, ktorí sa nakazia na diskotékach, festivaloch a v nočných kluboch.

Aj napriek tomu, že obľúbené Thajsko svoje hranice pre dovolenkujúcich zatvorilo ešte v roku 2020, len pred pár dňami tam miestna polícia zatkla

109 zahraničných účastníkov nelegálnej párty. Polícia identifikovala ľudí z Ruska, USA, Veľkej Británie, Dánska a Švajčiarska, ktorí museli zaplatiť pokutu vo výske 173 dolárov, pričom im pri opakovanom zatknutí hrozí väzenie na dobu jedného roka.

Vysokú úroveň počtu mladých nakazených identifikovalo aj Škótsko, ktoré dokonca uskutočnilo štúdiu, ktorá sa zamerala na nakazených mladších ako 18 rokov.

Podľa škotských odborníkov sa však delta variant šíri medzi všetkými vekovými skupinami a tak by mali krajiny dbať na pomalé uvoľňovanie opatrení či rozmýšľať nad novými opatreniami, ktoré zabránia hroziacej tretej vlne koronavírusu.

O nebezpečenstve šírenia koronavírusu medzi mladými sa čo raz viac hovorí aj v susednej Českej republike, kde sám premiér Andrej Babiš potvrdil šírenie nákazy najmä medzi mladými vo veku od 17 do 24 rokov.

Zdroj: blesk.cz

0 replies on “Štúdie potvrdzujú, že novými ohniskami koronavírusu sú letné párty”