Videá s konzumáciou príliš veľkého množstva jedla sú už v Číne nezákonné

Čína pridala do zákona zvláštny právny predpis, ktorý zakazuje ľuďom objednávať príliš veľa jedla a zbytočne míňať peniaze za jedlo.

Väčšina z nás sa pri objednávaní jedla príliš nadchne a objedná si toho viac, ako bežne skonzumuje. Čína presadila zákon, ktorého cieľom je obmedziť plytvanie potravinami. Nový zákon bol zavedený po tom, čo prezident Xi Jinping označil plytvanie potravinami za „znepokojujúci“ problém.

Krajina nečelí nedostatku potravín, ale zjavne ju znepokojujú virálne videá z prejedania sa a ekonomických tlakov vyvolaných COVID-19. Svetový potravinový program OSN tiež poznamenal, že COVID-19 v dôsledku nedostatku potravín viedol k desiatkam miliónov ľudí, ktorý sa ocitli na pokraji chudoby. V dôsledku týchto obáv sa Čína snaží znížiť množstvo 35 miliónov ton potravín, ktoré končia každoročne v košoch.

Na riešenie problémov s prejedaním sa a nedostatkom potravín zaviedla Čína kontroly potravinového odpadu v závodných jedálňach a presadzuje politiku „N-1“, čo znamená, že počet jedál by mal byť nižší ako počet hostí. VICE News tiež informovala, že niektoré reštaurácie obmedzili výber jedál, aby sa prispôsobili tomuto zákonu.

Okrem každodenných pravidiel týkajúcich sa konzumácie potravín sú zakázané aj videá a marketingové kampane, ktoré propagujú nadmernú konzumáciu jedla. Tento druh obsahu sa už začal regulovať zastavením šírenia online videí a odstránením určitých propagácií. 

Nový zákon povoľuje pokutu až do 1 550 dolárov pre márnotratné reštaurácie a 16 000 dolárov pre mediálne spoločnosti. Jedna pekáreň v meste Nanjing na východe už čelila prvému varovaniu podľa zákona o potravinovom odpade. Obchod údajne vyhadzoval pečivo, ktoré nevyzeralo reprezentatívne alebo sa nepredalo v ten istý deň, ako sa vyrobilo.

Tieto opatrenia sa zdajú byť tvrdé, zvlášť keď USA vyhodí takmer dvojnásobné množstvo potravín, 66 miliónov ton ročne. Je však zrejmé, že Čína sa pripravuje na najhorší možný nedostatok potravín a snaží sa vykoreniť vznikajúci nehospodárny trend.

Zdroj
Zdroj foto: www.pexels.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Videá s konzumáciou príliš veľkého množstva jedla sú už v Číne nezákonné”