Ak ste očkovaní, no vystavení ochoreniu COVID-19? ČO ROBIŤ?

Čo musíte robiť, ak ste úplne očkovaní proti COVID-19, ale ste vystavení osobe, ktorá je pozitívna na Covid? Podľa amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), by ste mali byť pokojný, pokiaľ sami nezačnete prejavovať príznaky COVID-19.

„Ak ste boli v blízkosti niekoho, kto má COVID-19, nemusíte sa dať izolovať, ani sa nechať testovať, pokiaľ nemáte príznaky,“ uvádza sa v oficiálnom pokyne CDC pre plne očkovaných jednotlivcov. V pokynoch sa tiež uvádza, že „plne očkovaní ľudia majú znížené riziko prenosu SARS-CoV-2 na neočkované osoby”.

,,Máme údaje, že ľudia, ktorí sú úplne očkovaní, aj keď majú pozitívny test, sú väčšinou asymptomatickí a nešíria túto chorobu na neočkované osoby,” uviedla Jennifer Horney, zakladateľka a riaditeľka epidemiologického programu na univerzite Delaware.

Očkovaní ľudia by mali byť aj naďalej obozretní a nevystavovať sa zbytočnému riziku. Ak pocítite príznaky COVID-19, mali by ste sa izolovať od ostatných ľudí a nechať sa otestovať na koronavírus, aj keď ste úplne očkovaní.

Medzi typické príznaky COVID-19 patrí horúčka, kašeľ, dýchacie ťažkosti, strata chuti alebo čuchu, preťaženie a únava. Niektoré príznaky COVID-19 môžu napodobňovať príznaky prechladnutia, najmä u ľudí, ktorí majú mierny prípad ochorenia.

,,Aj keď sa u očkovaných jedincov neprejavia príznaky, mali by dodržiavať sociálny dištanc, nestretávať sa s nezaočkovanými a s ľuďmi so zníženou imunitou, aby bola zaistená bezpečnosť všetkých,” odporúča Caroline Gill Rifoldová, manažérka prevencie infekcií a epidemiológie nemocníc v CHA Hollywood.

,,Vakcíny proti COVID-19 sú najlepším nástrojom, ktorý v boji proti COVID-19 máme, ale neposkytujú 100% ochranu pred týmto vírusom,” uviedol Riford. ,

,Plne očkované osoby musia stále akceptovať nariadenia. Jedným z najlepších ochranných opatrení, ktoré môže človek urobiť, je pokračovať v nosení rúška. Masky na tvári sťažujú šírenie vírusu COVID-19 z človeka na človeka. “

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com
0 replies on “Ak ste očkovaní, no vystavení ochoreniu COVID-19? ČO ROBIŤ?”