back to top
sobota, 20 apríla, 2024

Až 40% jeleňov v tejto krajine má protilátky proti koronavírusu. Ako je to možné?

Podľa nového predbežného prieskumu Americkej poľnohospodárskej inšpekčnej služby pre zdravie zvierat a rastlín (COVID-19) sa zdá, že až 40 percent jeleňov bielochvostých voľne žijúcich v častiach severovýchodných štátov USA prekonali koronavírus.

Našťastie sa zdá, že žiadny z jeleňov viditeľne netrpí touto chorobou, ale je to prvý dôkaz o rozšírení koronavírusu u voľne žijúcich zvierat pravdepodobným prenosom od človeka.

Vznikajú tak obavy, že tento zvierací druh sa stane rezervoárom pre koronavírus, ktorý bude spätne útočiť na ľudí.

selective focus photography of brown deer standing on green grass field during daytimeunsplash

Predbežná štúdia, ktorá ešte nebola recenzovaná, bola zverejnená 29. júla.

Vedci analyzovali 624 vzoriek séra zozbieraných pred a po tom, ako sa COVID-19 uchytil u divých jeleňov žijúcich v Illinois, New Yorku, Michigane a Pensylvánii. Zo vzoriek odobratých v roku 2021 sa ukázalo, že 152 vzoriek (40%) obsahuje protilátky proti koronavírusu, čo naznačuje, že tieto jelene žijúce vo voľnej prírode boli vystavené vírusu. Podľa štátov bola prevaha pozitívnych prípadov 67 percent vzoriek v Michigane, 31 percent v New Yorku, 44 percent v Pensylvánii a 7 percent v Illinois.

Vedci tiež našli tri pozitívne vzorky z januára 2020. Celkovo asi jedna tretina vzoriek z rokov 2020 a 2021 mala protilátky proti koronavírusu.

Našli tiež jednu pozitívnu vzorku z roku 2019.

V súčasnosti neexistujú žiadne konkrétne dôkazy o tom, že by sa vírus v tejto dobe nachádzal v USA, a je možné, že tento prípad môže byť jednoducho falošne pozitívnym výsledkom.

„Zistenie, že voľne žijúce jelene bielochvosté boli vystavené SARS-CoV-2, nie je neočakávané, pretože jeleň je citlivý na vírus, žije v USA a často prichádza do blízkeho kontaktu s ľuďmi.

Ako k tomu došlo, zostáva nejasné. Štúdia naznačuje, že je možné, že sa jelene dostali do kontaktu s vírusom priamo prostredníctvom ľudí, ktorí sa venujú poľovníctvu, terénnemu výskumu, ochranárskym prácam, turistike vo voľnej prírode a podobne.

Alternatívne by potenciálnou cestou prenosu mohli byť zdroje kontaminovanej vody.

Ďalším pravdepodobným kandidátom sú norky, ktoré unikli z fariem, kde došlo k prepuknutiu ochorenia COVID-19.

Aj keď sa predpokladá, že riziko prenosu z jeleňa na človeka je nízke, je možné, že jelene, rovnako ako iné voľne žijúce a domestikované zvieratá môžu v budúcnosti prenášať vírus a vytvárať tak ohniská COVID-19. Zatiaľ je však potrebný ďalší výskum, kým sa niečo z toho potvrdí.

Zdroj: iflscience.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Newsletter

spot_img

Prečítaj si

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Orechové listy sú liečivým zázrakom prírody – môžete nimi vyliečiť až 15 vážnych ochorení

Asi väčšina ľudí pozná prospešné vlastnosti vlašských orechov, ale...
spot_imgspot_img

Prežil klinickú smrť a opísal, čo videl v posmrtnom živote – „Ako keby som bol v ríši duchov“

Článok o zážitku Kevina Hilla na prahu smrti a jeho návrate do života sa stal populárnym v britskej tlači. Hill, ktorý trpí vzácnou a...

Svetové predčasne narodené dieťa prekonalo 0% šancu na prežitie a tento rok oslávilo svoje tretie narodeniny.

Vtedy ste to ešte nevedeli, ale 6. júna 2020 sa Beth Hutchinsonová zapísala do histórie tým, že porodila predčasne narodené dieťa na svete. Táto novopečená...

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom internetu zdieľal so svojimi kolegami a tak sa mohla dostať až k nám. Otázku položili...
Verified by MonsterInsights