Bol objavený 1 098 karátový diamant

Podľa vlády bol v bani, v Botswane objavený 1098-karátový diamant. Je považovaný za tretí najväčší v histórii.

Kameň, ktorý bol oficiálne odovzdaný prezidentom Botswany Mokgweetsim Masisim, bol objavený začiatkom mesiaca jún v bani Jwaneng približne 120 km od hlavného mesta Gaborone. Tento objav prichádza iba šesť rokov po tom, čo sa v inej bani v krajine našiel druhý najväčší zaznamenaný diamant „drahokamovej kvality“.

https://www.instagram.com/p/CQOm5RxIjwU/?utm_source=ig_web_copy_link

Baňu Jwaneng vlastní spoločnosť na ťažbu diamantov Debswana, ktorú spoločne vlastní vláda Botswany a spoločnosť De Beers. Botswanská vláda vo vyhlásení, v ktorom oznámila objav diamantu, uviedla, že prezident Masisi potvrdil, že „ako je bežné, výnosy z diamantu sa použijú na ďalší rozvoj krajiny“.

Vláda dodala, že v súčasnosti nepomenovaný kameň bol najväčším nájdeným v Debswane od prvého objavenia diamantov v roku 1967. Druhý najväčší diamant „drahokamovej kvality“, aký bol kedy objavený, 1 109 karátový Lesedi La Rona, bol objavený v roku 2016 v bani Karowe, ktorá sa nachádza v Botswane, ale prevádzkuje ju kanadská spoločnosť Lucara Diamond.

V roku 2019 sa v krajine našiel ešte väčší 1 758-karátový diamant s názvom Sewelô, odborníci však tvrdia, že ho nemožno klasifikovať ako diamant v „drahokamovej kvalite“ podľa CNN.

Baňa Debswana v Jwanengu podľa webovej stránky spoločnosti nájde 12,5 až 15 miliónov karátov ročne, čo z nej robí podľa hodnoty najbohatšiu baňu na svete. V Tswane, úradnom jazyku Botswany, znamená Jwaneng „tam, kde sa nachádza malý kameň“.

Vláda v Botswany uviedla, že dúfa, že Debswana bude schopná „použiť tento najnovší objav na to, aby baňa pomocou svojej technológie uskutočnila ešte viac veľkých objavov.“

https://www.instagram.com/p/CQa6rNOBtr1/?utm_source=ig_web_copy_link

Najväčším diamantom, ktorý bol kedy objavený, je Cullinan Diamond, mohutný 3 106 karátový kameň objavený v Južnej Afrike v roku 1905.

Rovnako ako iné veľké diamanty, aj Cullinan bol neskôr brúsený a predávaný ako menšie kamene, z ktorých niektoré sa nachádzajú na korunovačných klenotoch patriacich kráľovnej Alžbete.

Medzitým bola Lesedi La Rona v roku 2017 predaná londýnskej spoločnosti Graff Diamonds za 50 miliónov dolárov, hoci podľa správ BBC pôvodne predajcovia dúfali, že za kameň dostanú najmenej 70 miliónov dolárov. Odhadovaná hodnota najnovšieho objavu ešte len bude oznámená.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com
0 replies on “Bol objavený 1 098 karátový diamant”