Dubaj vyvolal dážď, aby bojoval s horúčavou

Dubaj úspešne vytvoril vlastný falošný dážď v snahe vyrovnať sa s horúčavami v meste.

Spojené arabské emiráty majú priemerné zrážky iba štyri centimetre a často zaznamenávajú teploty až do 50 ° C, preto krajina Stredného východu využila technológiu, ktorá to môže zmeniť.

Nedávno vyšlo na povrch, že Spojené arabské emiráty financovali projekt, ktorý umožní dronom ovládať počasie. Z pohľadu nedávnych scén v Dubaji to vyšlo. Krajina zaplatila 15 miliónov dolárov na deväť rôznych projektov, z ktorých časť dostala University of Reading, ktorá stojí za vytvorením dronov ovládajúcich počasie.

Ako drony fungujú? Prenášajú do oblakov elektrický nábojom, ktorý potom zjavne nabíja kvapôčky v oblakoch. Podľa vedcov tento náboj zvyšuje pravdepodobnosť dažďa.

Keri Nicoll, jedna z hlavných projektantiek, vysvetlila celý proces. ,,To, čo sa snažíme urobiť, je vytvoriť kvapôčky vo vnútri oblakov dostatočne veľké, aby keď začne pršať, kvapky z oblakov dopadli až na zem a cestou na zem sa nevyparili.”

Väčšina ľudí uprednostňuje túto techniku, pretože nezahŕňa použitie chemikálií, uvádza  The Independent.

Dubaj bol prvý na zozname dronov, kde mali byť vyskúšané a v meste úspešne vytvorili silný lejak. Ostatné oblasti Spojených arabských emirátov hlásili zrážky aj o pár dní neskôr.

Zvyčajne v tomto ročnom období v Dubaji vôbec neprší a teploty počas dňa dosahujú 41 ° C. Niekoľko videí bolo zdieľaných na oficiálnom Instagrame počasia v Spojených arabských emirátoch, aby demonštrovali úspech dronov. Drony fungovali tak dobre, že v niektorých častiach krajiny vyšlo varovanie pred silnejšími zrážkami.

Od polky júla mali zrážky pokračovať v celých Spojených arabských emirátoch, za čo Národné centrum pre meteorológiu pripísalo úsilie dronom, informujú noviny Khaleej Times. Dúfame, že mraky pomôžu znížiť vysoké teploty v krajine.

Vo svetle úspechu sa objavili obavy, že Spojené arabské emiráty mohli zájsť až príliš ďaleko v úsilí o vyvolanie dažďov, pretože v niektorých oblastiach spôsobil tento pokus o zrážky, dokonca záplavy, uvádza Wired.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com
0 replies on “Dubaj vyvolal dážď, aby bojoval s horúčavou”