Je pravdepodobné, že sa dočkáme ešte nebezpečnejšiej mutácie vírusu COVID-19

Pandémia COVID-19 sa ešte zďaleka neskončila a čo sa týka nástupu nových variantov, to najhoršie nás možno ešte len čaká.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tento týždeň vydala dôrazné varovanie pre krajiny, ktoré dúfajú v uvoľňovanie opatrení uprostred narastajúcich prípadov a úmrtí na koronavírus.

Visualization of the Coronavirusunsplash

„Výbor vyjadril znepokojenie nad tým, že o pandémii sa koluje názor, že sa už pomaly končí, hoci to ani zďaleka nie je pravda,“ uviedol na mediálnom brífingu 15. júla Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO.

„Okrem toho vzišlo varovanie s vysokou pravdepodobnosťou vzniku a šírenia nových, možno nebezpečnejších variantov, ktorých kontrola môže byť ešte náročnejšia.“

Nové varianty sú produktom mutácií, náhodných zmien genetickej sekvencie. Mutácie sa neustále vyskytujú vo vírusoch, z ktorých väčšina je bezvýznamná alebo neškodná – niektoré však získavajú znepokojujúce mutácie, o ktorých sa predpokladá, že ovplyvňujú prenosnosť vírusov či závažnosť ochorenia.

V súčasnosti existujú štyri varianty, ktoré vyvolávajú obavy – Alpha, Beta, Delta a Gamma – a boli do značnej miery zodpovedné za vlny prípadov a úmrtí, ktoré sme zaznamenali od decembra 2021.

Nespočetné množstvo faktorov umožnilo vznik týchto variantov, ale je zrejmé, že viac prípadov COVID-19 jednoducho znamená, že existuje vyššia šanca, že dôjde k potenciálne nebezpečnej mutácii.

Od začiatku júna 2021 zaznamenal svet ďalšiu vlnu nových prípadov a trajektória naďalej smeruje nahor znepokojujúcou krivkou.

Napriek tomuto sa niektoré krajiny snažia o otvorenie hraníc a uvoľnenie pravidiel v nádeji, že ich očkovací program vytvoril dostatočný základ na ochranu obyvateľstva.

man in white crew neck t-shirtunsplash

Toto je však zbožné prianie WHO a mnohých ďalších popredných vedcov, ktorí tvrdia, že pandémia nie je ani zďaleka pod kontrolou a uvoľnenie opatrení bude pravdepodobne podnecovať vytváranie nových nebezpečných variantov.

Jedným pozoruhodným príkladom je Spojené kráľovstvo, ktorého vláda sa rozhodla zrušiť väčšinu opatrení a to aj napriek tomu, že v krajine prudko pribúdajú nové prípady a stále tam prevláda vysoko-infekčný Delta variant.

Na základ tohto kroku viac ako 1 200 vedcov nedávno podpísalo otvorený list časopisu Lancet, v ktorom varuje, že táto stratégia je nebezpečná a mohla by umožniť vznik variantov odolných voči vakcínam.

„Predbežné dáta z modelov naznačujú, že vládna stratégia poskytuje úrodnú pôdu pre vznik variantov rezistentných na vakcíny. To by predstavovalo riziko pre všetkých, vrátane tých ľudí, ktorí už boli zaočkovaní,“ píše sa v liste.

Zdroj: iflscience.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Je pravdepodobné, že sa dočkáme ešte nebezpečnejšiej mutácie vírusu COVID-19”