Niektoré vakcíny môžu chrániť pred vírusom COVID-19 až roky

Vedci sa tiež domnievajú, že tí, ktorí dostali COVID-19 a potom boli očkovaní vakcínami Pfizer alebo Moderna, môžu byť chránení po zvyšok svojho života.

Pretrvávajúcimi otázkami okolo vakcín COVID boli otázky, ako dlho bude ochrana trvať a či budú ľudia potrebovať posilňovaciu dávku.

Ale tento nový výskum naznačuje, že zosilňovače pravdepodobne nebudú potrebné. Okrem vývoja variantov, ktoré sú silnejšie ako dve mRNA vakcíny.

Vedci z lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity zistili, že vakcíny vytvárajú v tele neustálu imunitnú reakciu, ktorá telo chráni pred COVID-19.

Pri pohľade na bunky v lymfatických uzlinách očkovaných ľudí vedci zistili, že bunky neustále cvičia, ako bojovať proti vírusu, a to aj 15 týždňov po prvej dávke.

„Skutočnosť, že reakcie pretrvávali takmer štyri mesiace po očkovaní, je veľmi dobré znamenie,“ uviedol pre The New York Times doktor Ali Ellebedy, imunológ z Washingtonskej univerzity v St. Louis a hlavný autor štúdie.

Tieto reakcie dosiahli svoj vrchol po týždni alebo dvoch, po očkovaní pred tým, ako začali odumierať, ale to nebolo prípad vakcín mRNA. „Je to dobré znamenie pre to, ako odolná je naša imunita voči tejto vakcíne,“ uviedol Ellebedy.

Vedci sa tiež domnievajú, že tí, ktorí dostali COVID-19 a potom boli očkovaní prípravkami Pfizer alebo Moderna, môžu byť chránení po zvyšok svojho života, čo zvyšuje dôvody, prečo je stále nevyhnutné, aby boli ľudia, ktorí dostali vírus, očkovaní.

Štúdia publikovaná v časopise Nature sa nezaoberala vakcínou Johnson & Johnson, ale Ellebedy očakáva, že ochrana nemusí trvať tak dlho, pretože nejde o vakcínu mRNA.

Kľúčom k zníženiu šance, že ľudia budú potrebovať posilňovaciu dávku, je zabrániť šíreniu COVID-19 a vytváraniu nových mutácií, ktoré by sa mohli vyhnúť očkovacím látkam, tvrdia odborníci na zdravie.

„Vírusy nemutujú, ak sa nereplikujú,“ uviedol doktor Anthony Fauci, najlepší odborník na infekčné choroby v krajine. „Ak im dáte príležitosť replikovať sa tým, že im umožníte šírenie z človeka na človeka, dáte im dokonalú príležitosť mutovať ešte viac a možno sa vyhnúť vakcíne.“ Je to „ďalší dôležitý dôvod, prečo sa musíme dať zaočkovať.“

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Niektoré vakcíny môžu chrániť pred vírusom COVID-19 až roky”