streda, 22 mája, 2024

Prečo sa novorodenci usmievajú aj počas spánku?Je to naozaj ZAUJÍMAVÉ

Môže byť niečo dojímavejšie ako vidieť usmievajúce sa dieťa? Ešte dojímavejšie je, ak si zaspomíname na prvý úsmev bábätka krátko po zobudení. Tento úsmev je známy aj pod menom anjelský úsmev.  niekedy známy aj ako anjelský úsmev.

Niet divu, keďže pre mnohých rodičov je to zvyčajne dlho očakávaný okamih, ktorý do určitej miery kompenzuje únavu a bezesné hodiny prvých chaotických, ale zároveň krásnych mesiacov.

Tento magický moment sa zvyčajne deje, keď deti spia. Snívajú? Spomínajú na čas v maminom brušku? Čo je dôvodom ich milého úsmevu?

woman in white knit sweater lying on bedunsplash

Deti sa usmievajú ešte skôr, ako sa narodia

Ak ste mali to šťastie a videli ste svoje dieťa, ako sa usmieva na ultrazvuku, nemyslite si, že sa vám to iba zdá. Štúdia, ktorá skúmala viac ako 500 tehotných žien pomocou 4D ultrazvuku, zistila, že až 31 plodov sa skutočne usmieva. Všetky sa usmievali v priemere 3,21 sekundy.

Vedci týmto spôsobom zistili, že k spontánnemu úsmevu dochádza aj vtedy, keď sú deti ešte v maternici pred samotným narodením.

Teraz, vďaka vývoju nových technológií, ktoré nám umožňujú nahliadnuť na deti v lone ich matky, aby zistili, čo sa tam deje pred narodením, bolo možné zistiť, že plody dokážu tiež zívať už v 18. týždni od počatia.

Okolo 26. týždňa tehotenstva sa môžu usmievať, žmurkať a dokonca plakať – tieto výrazy tváre sú mimovoľnými reflexami, ktoré sa rozvíjajú ako akási príprava na okamih narodenia.

woman carrying smiling babyunsplash

Tieto reakcie dieťaťa ešte v maternici sú výsledkom reakcii na podnety, čo v ich prípade predstavuje pocit vnútornej pohody.

Na rozdiel od mnohých z nás je veľmi pravdepodobné, že deti si v skutočnosti neuvedomujú, že sa usmievajú, a preto hovoríme o nedobrovoľnom pohybe ich svalov, ako keď kopú alebo cmúľajú palec.

Pri spánku novorodenec bežne prechádza 2 spánkovými fázami: aktívny spánok a hlboký spánok. Predpokladá sa, že aktívna fáza (REM), vzniká intenzívnou mozgovou aktivitou. K tomu dochádza približne 60-90 minút po zaspaní, ale spánok funguje v cykloch, takže REM sa bude striedať aj s hlbokým spánkom.

Je to práve počas aktívneho spánku, kde s najväčšou pravdepodobnosťou zahliadneme, ako sa naše deti usmievajú, robia grimasy alebo vystierajú nohy – ide o mimovoľnú činnosť ich tela.

Prečo sa novorodenci usmievajú, keď spia

Keďže nevedia hovoriť, úsmev a plač sú základným komunikačným prostriedkom dieťaťa. To platí aspoň v prvých chvíľach po narodení. Mali by ste však tiež mať na pamäti, že ďalšie štúdie dokázali, že deti sú už niekoľko dní či dokonca hodín po narodení spoločenskými bytosťami.

Preto môžu byť ich úsmevy tiež reakciou na pozitívne pocity alebo upokojujúce pocity, ako napríklad pohladenie na líci alebo po prebalení. Príjemné spomienky, ako sú hlasy, vône a chute, môžu u dieťaťa taktiež vyvolať úsmev na tvári.

baby in purple knit cap lying on white fur textileunsplash

Novorodenci nesnívajú, ale majú pamäť.

Keď sa pozeráte na dieťa, ktoré pokojne spí a usmieva sa, nemusí to ihneď znamenať, že sníva. V skutočnosti je to nemožné, pretože novorodenec ešte nemá dostatok zážitkov na zapamätanie, ani vlastnú predstavivosť, no jeho mozog sa stále vyvíja, aby tieto schopnosti získal.

Spánok v prvých týždňoch života má niekoľko veľmi špecifických funkcií, medzi ktoré patrí pomoc deťom pri vývoji mozgu, spracovávaní informácií a upevňovaní pamäte, ktorá sa začína formovať už v maternici. Dôkazom sú sledovania toho, ako deti dokážu rozpoznať hlas svojej matky alebo otca len niekoľko hodín po narodení.

Každopádne dobre vieme, že motív týchto úsmevov nikdy nenahradí pocit, ktorý získate, keď ich prvýkrát uvidíte na pri vašom dieťati. Pamätáte si na svoje zážitky s prvým úsmevom vašich ratolestí?

 

Zdroj: brightside.me

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Latest

Newsletter

spot_img

Don't miss

spot_imgspot_img

Máte túto pečiatku na občianskom? Tu je uvedené, na čo vlastne slúži – Veľa ľudí o tom nemá poňatia

Mnohí z nás nosia svoj občiansky preukaz každý deň pri sebe a používajú ho najmä ako doklad totožnosti. Na slovenských občianskych preukazoch sa však...

Manžel ju chcel vyhodiť, ale ja som ju vzala a zachránila. Povieme vám, ako obnoviť orchideu z jedného listu

Orchidea je jedinečná v tom, že aj keď sa zdá byť mŕtva, môžete sa pokúsiť vdýchnuť jej druhý život. Ak má orchidea zhnité listy...

Sudca sa ženy opýtal, prečo potrebuje choré dieťa, ktoré opustili jeho biologickí rodičia. Jej odpoveď všetkým vyrazila dych

Addisyn Lopezová sa rozhodla z prvej ruky porozprávať o tom, ako začala svoju misijnú cestu v Guatemale. So svojou rodinou sa už desať rokov...
Verified by MonsterInsights