back to top
nedeľa, 21 apríla, 2024

Štúdia uvádza, že vakcína Moderny chráni lepšie aj pred variantom DELTA

Vakcína Moderna proti Covid-19 chráni ľudí najmenej šesť mesiacov a pravdepodobne aj dlhšie-dokonca aj pred novými variantmi, uviedli vo štvrtok vedci.

Tím vedený Národnými inštitúciami zdravia zistil, že ochrana pred variantom Delta, ktorá je v USA v súčasnosti dominantná, sotva slabla. Tím bude pokračovať v hľadaní dôkazov o ochrane aj po uplynutí šiestich mesiacov.

„Počas tohto časového obdobia boli u všetkých subjektov udržiavané vysoké hladiny väzbových protilátok rozpoznávajúcich všetky testované varianty, vrátane B.1.351 (Beta) a B.1.617.2 (Delta),“ uviedla imunologička Nicole Doria-Rose a kolegovia z Národného inštitútu NIH.

Ústav pre alergiu a infekčné choroby píše vo svojej správe, publikovanej v časopise Science.

Testovali krv od 24 plne očkovaných dobrovoľníkov v niekoľkých časových bodoch – štyri týždne po prvej dávke očkovacej látky Moderna a potom v troch bodoch po tom, čo ich považovali za úplne očkované dvoma dávkami – až do šiestich mesiacov.

„Na vrchole reakcie na druhú dávku vakcíny mali všetci jednotlivci reakcie na všetky varianty,“ napísal tím. Dva týždne po druhej dávke Modernovej vakcíny všetky vzorky krvi neutralizovali všetky varianty, zistili.
Do testu zaradili všetky najbežnejšie alebo znepokojujúce varianty: B.1.1.7 (Alpha), B.1.351 (Beta), P.1 (Gamma), B.1.429 (Epsilon), B.1.526 (Iota) a B.1.617.2 (Delta).

Variant, ktorý najpravdepodobnejšie uniká imunitnej ochrane, bol Beta alebo B.1.351 – variant, ktorý sa prvýkrát objavil v Južnej Afrike.

Šesť mesiacov po druhej dávke si niečo viac ako polovica vzoriek krvi uchovávala protilátky, ktoré úplne neutralizovali vzorky variantov beta. Tím však zistil, že po šiestich mesiacoch malo 96% vzoriek úplnú protilátkovú odpoveď proti variantu Delta.

Protilátky nehovoria celý príbeh, uviedli vedci. V priebehu času ľuďom rastú imunitné bunky nazývané B a T bunky, ktoré tiež chránia pred vírusmi.

„Jedinci, ktorí v priebehu času vykazujú slabnúcu imunitnú odpoveď, pravdepodobne budú mať pamäťové B bunky schopné dodať anamnestickú (posilňujúcu) odpoveď na tieto varianty v alebo potenciálne s ďalšou dávkou vakcíny,“ napísali.
Našli tiež iba malý dôkaz, že imunita u starších dospelých klesá rýchlejšie. Vzorky krvi rozdelili do skupín podľa veku.

„Čo je dôležité, mnoho subjektov v najstaršej skupine si zachovalo neutralizačnú aktivitu voči variantom šesť mesiacov po druhej dávke vakcíny,“ napísali.

Rôzne varianty majú rôzne genetické mutácie, takže ich testovali aj jeden po druhom. Hlavným vinníkom slabšej imunitnej reakcie bola mutácia E484K, ktorá sa prejavuje vo variantoch vírusu Beta, Gamma a Iota, ale nie v Delte.
„Aj keď budú potrebné ďalšie štúdie na riešenie vplyvu nových variantov, ktoré určite vzniknú v oblastiach intenzívnej vírusovej infekcie, naše údaje sú povzbudivé pre použitie tejto vakcíny tvárou v tvár vírusovým variáciám,“ napísali.

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv sa chystá schváliť posilňovacie dávky pre ľudí, ktorí nikdy nemali veľkú imunitnú odpoveď na prvé dve dávky očkovacích látok Moderna a Pfizer – ktoré používajú podobnú technológiu mRNA.

Zdravotnícki predstavitelia USA však tvrdia, že na oslabenie imunity je príliš skoro zvažovať posilňovacie dávky.

„Veríme, že skôr alebo neskôr budete potrebovať posilňovač odolnosti a ochrany,“ povedal Fauci vo štvrtok na brífingu brífingového tímu reakcie Bieleho domu na Covid-19.

„Neveríme, že ostatní, starší alebo starší ľudia, ktorí nie sú imunokompromitovaní, potrebujú vakcínu práve v tejto chvíli.“

Testy vakcín Pfizer a Johnson & Johnson tiež naznačujú, že poskytujú imunitu najmenej na šesť mesiacov a pravdepodobne aj na dlhšie.

Zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Newsletter

spot_img

Prečítaj si

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Orechové listy sú liečivým zázrakom prírody – môžete nimi vyliečiť až 15 vážnych ochorení

Asi väčšina ľudí pozná prospešné vlastnosti vlašských orechov, ale...
spot_imgspot_img

Prežil klinickú smrť a opísal, čo videl v posmrtnom živote – „Ako keby som bol v ríši duchov“

Článok o zážitku Kevina Hilla na prahu smrti a jeho návrate do života sa stal populárnym v britskej tlači. Hill, ktorý trpí vzácnou a...

Svetové predčasne narodené dieťa prekonalo 0% šancu na prežitie a tento rok oslávilo svoje tretie narodeniny.

Vtedy ste to ešte nevedeli, ale 6. júna 2020 sa Beth Hutchinsonová zapísala do histórie tým, že porodila predčasne narodené dieťa na svete. Táto novopečená...

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom internetu zdieľal so svojimi kolegami a tak sa mohla dostať až k nám. Otázku položili...
Verified by MonsterInsights