Toto robte, ak ste zaočkovaní a prídete do kontaktu s niekým nakazeným

Čo musíte urobiť, ak ste plne zaočkovaní proti koronavírusu, ale prídete do kontaktu s osobou, ktorá mala pozitívny výsledok PCR testu?

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) nič, pokiaľ sami nezačnete prejavovať príznaky infekcie.

„Ak ste boli v blízkosti niekoho, kto má koronavírus, nemusíte sa držať ďalej od ostatných ani sa nechať testovať, pokiaľ nemáte príznaky,“ uvádza sa v oficiálnych pokynoch CDC.

coronavirusunsplash

Usmernenie tiež uvádza, že „plne očkovaní ľudia majú znížené riziko prenosu SARS-CoV-2 na neočkované osoby“.

„Máme dobré údaje, že ľudia, ktorí sú úplne očkovaní, aj keď majú pozitívny test, sú väčšinou asymptomatickí a nešíria túto chorobu na neočkované osoby,“ povedala doktorka Jennifer Horneyová, zakladateľka a riaditeľka programu epidemiológie na University of Delaware. „To bol dôvod, prečo CDC nariadilo nosenie rúšok aj pre očkovaných ľudí.“

Očkovaní ľudia by sa však mali stále sledovať, či nemajú príznaky 14 dní po akomkoľvek kontakte s nakazenou osobou, uvádza CDC.

A ak pocítite príznaky, mali by ste sa izolovať od ostatných ľudí a nechať sa otestovať, aj keď ste úplne očkovaní.

Niektoré príznaky COVID-19 môžu pripomínať príznaky prechladnutia, najmä u ľudí, ktorí majú mierny priebeh ochorenia.

„Každý, kto má príznaky COVID-19, bez ohľadu na stav očkovania, by mal okamžite dostať podstúpiť testovanie,“ povedal doktor Vasileios Margaritis, epidemiológ z Walden University v Minneapolise.

Podľa jeho slov, počiatočný test by sa mal vykonať okamžite, ďalší o 5 až 7 dní neskôr.

„Aj keď sa u očkovaných jedincov po kontakte s nakazeným človekom neprejavia príznaky, môžu stále zvažovať vyhýbanie sa ľuďom s oslabenou imunitou a tými, ktorí nie sú zaočkovaní. Vďaka tomu sa zvýši bezpečnosť mnohých jedincov.

person holding gray and black tote bagunsplash

Najnovšia mutácia koronavírusu je veľmi nákazlivá a viedla k zvýšeniu počtu pozitívnych testov medzi očkovanými ľuďmi a taktiež aj k ​​nárastu počtu vážnych a niekedy smrteľných prípadov medzi neočkovanými ľuďmi.

Aj napriek zaočkovanosti sa dáva do popredia nosenie rúšok najmä tam, kde hrozí vyššie riziko nakazenia – interiéry, udalosti v exteriéry, kde sa nachádza veľa ľudí alebo tam, kde sú ľudia s nižšou oslabenou imunitou. Spolu s očkovaním je nosenie rúšok stále najúčinnejším spôsobom, ako znížiť riziko nákazy a vyhnúť sa tak pobytu v nemocnici a v najhoršom prípade aj smrti.

 

Zdroj: healthline.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto robte, ak ste zaočkovaní a prídete do kontaktu s niekým nakazeným”