back to top
streda, 24 apríla, 2024

Vaša posteľ nie je taká čistá, ako si myslíte. Toto všetko sa v nej nachádza

Nie je nič príjemnejšie ako vliezť do postele, zabaliť sa do prikrývok a pokojne sa uložiť na spánok. Ale skôr, ako si večer ľahnete do postele, možno budete chcieť vedieť, že vaša posteľ nie je až taká odlišná od Petriho misky.

Kombinácia potu, slín, lupín, odumretých kožných buniek a dokonca aj častíc potravy z neho robí optimálne prostredie pre množenie všetkých mikróbov, ako sú baktérie, huby a vírusy.

Tu je len niekoľko vecí, ktoré sa skrývajú pod našimi plachtami.

Baktérie

Naše postele vítajú s otvorenou náručou širokú škálu baktérií. Napríklad výskum zameraný na nemocničnú posteľnú bielizeň zistil, že baktérie Staphylococcus sú bežné. Tieto baktérie sú zvyčajne neškodné, ale môžu spôsobiť vážne ochorenie, ak sa dostanú do tela s otvorenou ranou. Niektoré druhy Staphylococcus môžu spôsobiť viac škody ako iné.

Vezmite Staphylococcus aureus, ktorý je dosť nákazlivý a môže spôsobiť kožné infekcie, zápal pľúc a zhoršiť akné. Nielenže sa zistilo, že tieto baktérie žije na obliečkach a vankúšoch, výskum tiež ukazuje, že niektoré kmene sú rezistentné na antibiotiká.

Výskum tiež dokázal, že popri Staphylococcus sú na nemocničných lôžkach bežné aj E. coli a ďalšie podobné baktérie.

Gramnegatívne baktérie môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, pretože sú vysoko rezistentné na antibiotiká a môžu spôsobiť vážne infekcie, vrátane infekcií močových ciest, zápalu pľúc, hnačiek, zápalov mozgových blán a sepsy, ak sa dostanú do tela. Niektoré kmene E. coli môžu byť tiež veľmi infekčné a môžu spôsobiť infekcie močových ciest, cestovateľské hnačky a zápal pľúc. Preto je dôležité správne umývanie rúk po použití toalety, aby sa zabránilo prenosu týchto baktérií do iných častí domu.

Nemocnice sa samozrejme veľmi líšia od nášho domáceho prostredia. To však neznamená, že nie je možné, aby sa tieto baktérie dostali do našich postelí. V skutočnosti asi tretina ľudí nosí v tele Staphylococcus aureus.

Ploštice

Naše telo vylúči približne 500 miliónov kožných buniek, a to iba počas spánku v posteli. Tieto kožné bunky môžu priťahovať mikroskopické roztoče. Tieto roztoče a ich trus môžu vyvolať alergie a dokonca aj astmu.

Nebezpečné môžu byť aj ploštice. Aj keď sa ukázalo, že ploštice neprenášajú choroby, môžu spôsobiť svrbivé červené vyrážky, po uhryznutí, spolu s rôznymi účinkami na duševné zdravie, vrátane úzkosti, nespavosti a alergií. Ploštice si môžeme priniesť domov na mäkkých povrchoch, ako sú odevy, batohy, alebo inými členmi rodiny. Pranie a sušenie posteľnej bielizne na vysokej teplote (okolo 55 ℃) usmrtí roztoče, no možno bude potrebné ploštice vyhubiť profesionálne.

Mikróby v domácnosti

Zárodky si môžete do postele priniesť aj z kontaminovaných predmetov v domácnosti, ako sú odevy, uteráky, toaleta, vaňa, z povrchov v kuchyni alebo dokonca z domácich zvierat. Kúpeľňové a kuchynské osušky sú hostiteľom rôznych bakteriálnych druhov vrátane S. aureus a E. coli. Nesprávne pranie môže tiež rozšíriť tieto choroboplodné zárodky na ďalšie predmety, vrátane našich posteľných plachiet. Aj choroby ako kvapavka sa môžu prenášať prostredníctvom kontaminovaných uterákov alebo posteľnej bielizne.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Ak vidíte vedľa novorodenca nálepku s fialovým motýľom, mali by ste vedieť, čo to znamená.

Symbol fialového motýľa ste možno videli na pôrodníckom oddelení...

Newsletter

Prečítaj si

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Ak vidíte vedľa novorodenca nálepku s fialovým motýľom, mali by ste vedieť, čo to znamená.

Symbol fialového motýľa ste možno videli na pôrodníckom oddelení...

Mám 45 rokov a až dnes som zistila, že na farbe hubky na riad záleží! TOTO BY STE MALI VEDIEŤ

Hubky na umývanie riadu sa nachádzajú v každej kuchyni...

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne a otvorene prehovorila o svojom rozhodnutí nemať deti vo videu na TikToku. Žiaľ, musela zverejniť aktualizáciu,...

Manželstvo Richarda Gerea s o 33-ročnou mladšou manželkou, ktorá kedysi spávala na ulici, má „silnú karmickú energiu“

Po tom, čo Richardovi Gerovi stroskotali prvé dve manželstvá, sa herec rozhodol, že sa už nebude zapájať do srdcových záležitostí a mať ďalšie deti,...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína a olív, starobylých kamenných uličkách a malebných plážach  Antonia venovala celý svoj život výchove svojej...
Verified by MonsterInsights