Vaša posteľ nie je taká čistá, ako si myslíte. Toto všetko sa v nej nachádza

Nie je nič príjemnejšie ako vliezť do postele, zabaliť sa do prikrývok a pokojne sa uložiť na spánok. Ale skôr, ako si večer ľahnete do postele, možno budete chcieť vedieť, že vaša posteľ nie je až taká odlišná od Petriho misky.

Kombinácia potu, slín, lupín, odumretých kožných buniek a dokonca aj častíc potravy z neho robí optimálne prostredie pre množenie všetkých mikróbov, ako sú baktérie, huby a vírusy.

Tu je len niekoľko vecí, ktoré sa skrývajú pod našimi plachtami.

Baktérie

Naše postele vítajú s otvorenou náručou širokú škálu baktérií. Napríklad výskum zameraný na nemocničnú posteľnú bielizeň zistil, že baktérie Staphylococcus sú bežné. Tieto baktérie sú zvyčajne neškodné, ale môžu spôsobiť vážne ochorenie, ak sa dostanú do tela s otvorenou ranou. Niektoré druhy Staphylococcus môžu spôsobiť viac škody ako iné.

Vezmite Staphylococcus aureus, ktorý je dosť nákazlivý a môže spôsobiť kožné infekcie, zápal pľúc a zhoršiť akné. Nielenže sa zistilo, že tieto baktérie žije na obliečkach a vankúšoch, výskum tiež ukazuje, že niektoré kmene sú rezistentné na antibiotiká.

Výskum tiež dokázal, že popri Staphylococcus sú na nemocničných lôžkach bežné aj E. coli a ďalšie podobné baktérie.

Gramnegatívne baktérie môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, pretože sú vysoko rezistentné na antibiotiká a môžu spôsobiť vážne infekcie, vrátane infekcií močových ciest, zápalu pľúc, hnačiek, zápalov mozgových blán a sepsy, ak sa dostanú do tela. Niektoré kmene E. coli môžu byť tiež veľmi infekčné a môžu spôsobiť infekcie močových ciest, cestovateľské hnačky a zápal pľúc. Preto je dôležité správne umývanie rúk po použití toalety, aby sa zabránilo prenosu týchto baktérií do iných častí domu.

Nemocnice sa samozrejme veľmi líšia od nášho domáceho prostredia. To však neznamená, že nie je možné, aby sa tieto baktérie dostali do našich postelí. V skutočnosti asi tretina ľudí nosí v tele Staphylococcus aureus.

Ploštice

Naše telo vylúči približne 500 miliónov kožných buniek, a to iba počas spánku v posteli. Tieto kožné bunky môžu priťahovať mikroskopické roztoče. Tieto roztoče a ich trus môžu vyvolať alergie a dokonca aj astmu.

Nebezpečné môžu byť aj ploštice. Aj keď sa ukázalo, že ploštice neprenášajú choroby, môžu spôsobiť svrbivé červené vyrážky, po uhryznutí, spolu s rôznymi účinkami na duševné zdravie, vrátane úzkosti, nespavosti a alergií. Ploštice si môžeme priniesť domov na mäkkých povrchoch, ako sú odevy, batohy, alebo inými členmi rodiny. Pranie a sušenie posteľnej bielizne na vysokej teplote (okolo 55 ℃) usmrtí roztoče, no možno bude potrebné ploštice vyhubiť profesionálne.

Mikróby v domácnosti

Zárodky si môžete do postele priniesť aj z kontaminovaných predmetov v domácnosti, ako sú odevy, uteráky, toaleta, vaňa, z povrchov v kuchyni alebo dokonca z domácich zvierat. Kúpeľňové a kuchynské osušky sú hostiteľom rôznych bakteriálnych druhov vrátane S. aureus a E. coli. Nesprávne pranie môže tiež rozšíriť tieto choroboplodné zárodky na ďalšie predmety, vrátane našich posteľných plachiet. Aj choroby ako kvapavka sa môžu prenášať prostredníctvom kontaminovaných uterákov alebo posteľnej bielizne.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com
0 replies on “Vaša posteľ nie je taká čistá, ako si myslíte. Toto všetko sa v nej nachádza”