Video: Chaos na letisku v Afganistane. Tisíce ľudí sa snažia utiecť z krajiny. Boja sa Talibanu

Tisíce civilistov, sa zúfalo pokúša utiecť z Afganistanu. Vedúci predstavitelia americkej armády uviedli, že chaos na letisku v Kábule si vyžiadal sedem mŕtvych, vrátane niektorých, ktorí spadli z odchádzajúceho amerického vojenského transportného lietadla.

Rýchle dobytie Kábulu Talibanom nasleduje po stiahnutí amerických vojsk po 20 rokoch vojny, ktorá stála miliardy dolárov.

Prezident Joe Biden obhájil svoje rozhodnutie odstúpiť a ukončil tak najdlhšiu americkú vojnu tvrdením, že afganské sily musia bojovať proti islamistickému Talibanu.

„Ak prezident Biden skutočne neľutuje svoje rozhodnutie odstúpiť, potom je úplne mimo reality, pokiaľ ide o Afganistan,“ uvádza sa v twitterovom príspevku od republikánskeho senátora Lindseyho Grahama.

Republikánsky predstaviteľ Jim Banks, člen výboru Snemovne reprezentantov pre ozbrojené služby, v televízii Fox News uviedol, že Biden by mal svoje kroky vysvetliť americkému ľudu. „Čo bolo pre mňa šokujúcejšie ako obrázky pochádzajúce z Afganistanu, je to, čo sa deje práve tu doma,“ uviedol. ,,Nikdy sme nevideli, že by sa americký vodca vzdal svojich zodpovedností a vedenia tak, ako Joe Biden. Skrýva sa.”

,,Dosiahol dvojstranný konsenzus, že je načase dostať sa z Afganistanu.

Mike Pompeo, bývalý minister zahraničných vecí, uviedol začiatkom tohto mesiaca, že podporuje Bidenov plán. ,,Sme tam už 20 rokov. Je to najdlhšie trvajúca americká vojna, je čas vypadnúť,“ uviedol pre Foxe. ,,Prečo by mali americkí vojaci viesť občiansku vojnu, v ktorej afganské jednotky tento týždeň odmietali bojovať za seba, bolo načase vypadnúť.”

Letiskový chaos

Afganský prezident Ashraf Ghani v nedeľu utiekol, pretože islamistickí militanti vstúpili do Kábulu prakticky bez odporu, pričom povedal, že sa chce vyhnúť krviprelievaniu.

USA a ďalšie zahraničné mocnosti sa ponáhľali odletieť spolu s ďalšími diplomatickým zamestnancom.

USA dočasne zastavila všetky evakuačné lety s cieľom odstrániť ľudí z letiska, uviedol americký predstaviteľ pre agentúru Reuters. Úradník hovoriaci pod podmienkou anonymity neuviedol, ako dlho bude pauza trvať.

Nebolo jasné, ako päť zo siedmich ľudí zahynulo na letisku.

Americký predstaviteľ uviedol, že jednotky strieľali do vzduchu, aby odradili ľudí, ktorí sa pokúšajú násilím dostať do vojenského lietadla. Z mesta odviezli amerických diplomatov a zamestnancov ambasády.

Jeden svedok, ktorý čakal na odlet viac ako 20 hodín uviedol, že nie je jasné, či týchto päť ľudí zastrelili alebo zahynuli v dave.

Videá z letiska zobrazovali ľudí, ktorí po páde z lietadla umreli.

Ľudia sa v nedeľu tlačili na kábulskom letisko, v tme čakali na dráhach, ťahali batožinu a tlačili sa o miesto na jednom z posledných komerčných letov, ktoré malo odísť.

,,Nikto nesmie byť zranený.” Hovorca Talibanu, Suhail Shaheen v správe na Twitteri uviedol, že ich bojovníci majú prísne rozkazy, aby nikomu neubližovali.„Nikoho život, majetok a česť nebudú poškodené, ale musia byť chránení mujahideen,“ uviedol.

Talibanu trvalo niečo vyše týždňa, kým sa zmocnil vlády nad celou krajinou po tom, čo po údere v Kábule, skončil vládne sily. Spojeným štátom to trvalo roky a minuli sa pri tom miliardy dolárov.

Hovorca politického úradu Talibanu, Mohammad Naeem pre televíziu Al Jazeera uviedol, že podoba novej afganskej vlády bude čoskoro objasnená. Uviedol tiež, že Taliban nechce žiť izolovane a zároveň vyzval na mierové medzinárodné vzťahy.

Mnoho Afgancov sa však obáva, že Taliban sa vráti k tvrdým praktikám z minulosti. Počas vlády v rokoch 1996-2001 ženy nemohli pracovať a boli trestané verejným ukameňovaním, bičovaním a obesením.

„Všetci sú znepokojení,“ uviedol bývalý vládny zamestnanec, ktorý sa teraz skrýva v Kábule. „Zatiaľ sa nezameriavajú na ľudí, ale budú, taká je realita. Možno o dva alebo tri týždne, preto ľudia bojujú za to, aby sa dostali z krajiny.”

OSN aj Spojené štáty minulý týždeň oznámili, že dostali správy o tom, že bojovníci Talibanu popravujú kapitulujúcich vládnych vojakov.

Pentagon v nedeľu schválil ďalších 1 000 vojakov na pomoc pri evakuácii amerických občanov a Afgancov, ktorí pre nich pracovali, a rozšíril svoje bezpečnostné zložky na takmer 6 000 vojakov.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol, že všetok personál veľvyslanectva vrátane veľvyslanca Rossa Wilsona previezli na kábulské letisko.

Traffic jam as people rush to the Kabul Airport in Afghanistan trying to flee the country from PublicFreakout

Zdroj
0 replies on “Video: Chaos na letisku v Afganistane. Tisíce ľudí sa snažia utiecť z krajiny. Boja sa Talibanu”