Čaká nás to najhoršie! Už čoskoro može zomierať na KOVID aj 40 ľudí denne

Vedci už niekoľko týždňov zdôrazňujú možný nepriaznivý vývoj koronavírusu na Slovenku. Aj napriek ohrozenej skupine nezaočkovaných sú ohrození aj zaočkovaní Slováci. Tretia vlna koronavírusu vraj oficiálne začala, čo dokazuje aj stúpajúci počet novo infikovaných ľudí píšu tvnoviny.sk

V posledných dňoch bol denný prírastok vyšší ako 300 infikovaných Slovákov. Mnohí odborníci upozorňujú, že toto je len začiatok a je možné, že nás čaká omnoho horší scenár.

Slovensko však nie je jedinou krajinou s nepriaznivým pandemickým vývojom. Okrem iných krajín stúpa počet nakazených a hospitalizovaných aj vo Veľkej Británii, kde sa denný prírastok nakazených pohybuje okolo 30-tisíc ľudí.

Ak porovnáme veľkosť Slovenska a Veľkej Británie a zoberieme do úvahy podobnú krivku poukazujúcu na počty nakazených, čoskoro sa bude na Slovensku počet nakazených pohybovať na úrovni 2 500 prípadov každý deň.

Aj napriek vysokým počtom hospitalizovaných je počet obetí koronavírusu vo veľkej Británii relatívne nízky, čo je spôsobené vysokou zaočkovanosťou tamojších obyvateľov.

Podľa analytika z projektu Dáta bez pátosu – Ivana Bošňáka bude počet nakazených naprieč slovenskými okresmi stúpať takmer rovnomerne. Z priemeru sa budú vymykať len okresy ako Revúca či Rožňava, ktoré dosahujú podpriemernú zaočkovanosť a sú málo premorené.

Tretia vlna koronavírusu naplno vypukne koncom septembra, čo sa v nemocniciach prejaví o niečo neskôr v podobe vysokého počtu obetí. Najhorší scenár analytika predpovedá, že v tom období sa bude počet novo infikovaných pohybovať v tisíckach denne.

Dôkazom nepopierateľného šírenia vírusu je podľa analytika to, že aktuálne sa pozitivita testov pohybuje na úrovni v okolí 5 %, pričom v auguste to bolo len 1 %. V prospech Slovákov však v porovnaní s predchádzajúcimi vlnami hrá to, že ordinovať by mali všetci všeobecní lekári, ktorí už majú skúsenosti a budú sa o infikovaných pacientov starať omnoho lepšie.

Aj napriek slovám Bošnáka je Milan Kulkovský – primár interného oddelenia v nemocnici v Považskej Bystrici, pokojný a tvrdí, že aktuálne je potrebné udržať počet nakazených na rovnakej úrovni a nedovoliť, aby sa zvyšoval. Kulkovský o aktuálnom vývoji prezradil:

„Otvorili sa školy, končia sa dovolenky, ochladzuje sa, z vonkajších priestorov sa presúvame do interiérov.

Postupne sa začne zvyšovať aj počet tých, ktorých priebeh ochorenia si bude vyžadovať hospitalizáciu. K prelomu pravdepodobne dôjde v druhej polovici septembra, teda skôr ako to bolo pri druhej vlne. Očakávaný je tiež prudší vzostup.“ Primár sa však obáva vysokého počtu detských pacientov, na čo by sa mali pripraviť všetci pediatri. Choré deti ovplyvnia aj rodičov, ktorým budú vypísané OČR-ky.

Zdroj: tvnoviny.sk

0 replies on “Čaká nás to najhoršie! Už čoskoro može zomierať na KOVID aj 40 ľudí denne”