Mramorová Panna Mária pod závojom je jednou z najlepších sôch 19. Storočia. Takto vyzerá

Sochári už po tisíce rokov pracujú s mramorom – materiál, ktorý je cenený svojou jemnosťou a relatívnou priehľadnosťou. Vďaka týmto vlastnostiam je táto hornina ideálna pre sochy s jemnými detailmi.

Toto je „Panna v závoji“, dielo talianskeho sochára Giovanniho Strazza z 19. storočia.

O výtvore Panny v závoji máme len málo informácii. Historici sa domnievajú, že Strazza ho vytvoril v 50. rokoch 20. storočia, kedy pracoval v Ríme.

Socha zobrazuje Pannu Máriu s realisticky vyrezávanou tvárou zakrytou závojom. Oči sú zavreté a jej hlava je mierne sklonená, akoby sa modlila alebo trúchlila – ide o tradičný obraz Panny Márie.

Socha je vyrobená z kararského mramoru – materiál z Toskánska, ktorý používali starí Rimania aj majstri talianskej renesancie.

Kvalitný mramor predstavoval ideálnu príležitosť na vytvorenie závoja – tento sochársky motív bol obľúbený aj medzi jeho súčasníkmi. Obzvlášť populárne boli poprsia a ženské postavy pokryté priehľadnými závojmi.

Typickými príkladmi sú: „Panna v závoji“ od Pietra Rossiho (1882) a „Panna v závoji“ od Raffaela Montiho (cca. 1860).

Prečo boli závoje také obľúbené u talianskych sochárov 19. storočia? Jedným z dôvodov je to, že to umelcom ponúklo príležitosť ukázať svoje zručnosti.

Ak chcete vytvoriť ilúziu, že pevný materiál (kameň) je tkanina priliehajúca k telu, vyžaduje si to výnimočné zručnosti. Preto sochári z čias staroveku nosili svoje výtvory v závesoch a záclonách, aby ukázali svoje schopnosti. Najznámejšie príklady, ktoré inšpirovali Strazza a jeho súčasníkov, sú diela zo starovekého Grécka a talianskej renesancie.

„Niké Samotrácka“ (fragment, 190 pred Kr.).

„Z archeologického hľadiska „Panna v závoji“ pokračuje v tradícii „mokrého závoja“, ktorý existoval v grécko-helénskom sochárstve,“ hovorí Claire Barbillon, riaditeľka školy v Louvre. „Sochári sa vždy snažili ukázať.“

Umelci tej doby používali aj motív závoja v reakcii na Risorgimento (zjednotenie Talianska). Keď Taliani prebudili záujem o umenie, obraz ženy v závoji sa stal alegorickým zobrazením zjednotenej krajiny. Podľa historikov je tento symbol podobný tomu, ako napríklad personifikácia USA a sochy slobody.“

Prečo sa Strazza rozhodol spojiť nacionalistický symbol s katolíckou ikonografiou? O jeho náboženskom presvedčení nevieme nič, ale mnohí veria, že do diela vložil duchovný význam. Je však možné, že sa jednoducho inšpiroval náboženskými sochami renesančných a barokových majstrov.

„Pieta“ od Michelangela Buonarrotiho (1498 – 1499).

Aj keď by sa dalo predpokladať, že „Panna v závoji“ sa nachádza v Taliansku, v skutočnosti je v Kanade už viac ako 150 rokov. V roku 1856 bola odvezená do mesta St. John’s a odovzdaná biskupovi Johnovi Thomasovi Mullockovi, ktorý ju umiestnil do biskupského paláca neďaleko baziliky sv. Jána.

Vo svojom denníku Mullock napísal:

„Z Ríma som dostala nádhernú sochu blahoslavenej Panny Márie z mramoru od Strazzy. Tvár je zakrytá závojom a všetky znaky sú zreteľne viditeľné. Toto je skutočný umelecký poklad.“

Páči sa vám takéto prevedenie soc?

0 replies on “Mramorová Panna Mária pod závojom je jednou z najlepších sôch 19. Storočia. Takto vyzerá”