Prečo niektoré z vašich chĺpkov narastú viac a sú dlhšie ? Toto je dôvod

Stalo sa to určite už mnohým z vás. Pri škrabaní alebo dotýkaní sa, naraz narazíme na smiešne dlhé a tenké biele chĺpky, ktoré podľa všetkého narástli cez noc. Ak sa vám to už stalo a vy ste si mysleli, že ste zrejme jediný človek na planéte Zem s takýmito chlpmi, vedzte, že nie ste sami.

Aj keď toľko z nás už zažilo takúto skúsenosť, pre tieto náhodné dlhé tenké chĺpky neexistuje špecifický termín. Existujú však teórie, ktoré tento jav vysvetľujú. Dermatológovia naznačujú, že abnormálne dlhé chĺpky sú spôsobené hormonálnymi a genetickými faktormi, ktoré spôsobujú, že konkrétne chĺpky narastú viac ako iné.

© kkppd / Reddit

Náhodné mutácie umožňujú niektorým „vybraným“ vlasovým folikulom zostať dlhšie v takzvanej anagénnej fáze, v ktorej vlasy aktívne rastú. Výsledkom je, že tento osamelý folikul má viac času na rast. Hormonálne výkyvy, ktoré sa vyskytujú na rôznych miestach, ako je brada alebo zóna T, môžu spôsobiť tieto abnormality chĺpkov. Ak vás tieto chĺpky obťažujú, dermatológovia naznačujú, že je najvhodnejšie, ak ich vytrhnete pinzetou.

Niektorí z nás, ktorí si náhle nájdu tieto neobvykle dlhé chĺpky na svojom tele majú pocit, že narástli cez noc. Môže to však byť len naše vnímanie. Tieto chĺpky sú veľmi tenké a majú veľmi blízko k farbe našej pokožky. V porovnaní s našimi „normálnymi“ chlpmi sú sotva viditeľné. Preto nám niekedy môže trvať dlho, kým tieto chĺpky nájdeme.

Všimli ste si niekedy smiešne dlhé chĺpky na vašom tele? Čo vám napadlo ako prvé keď ste ich objavili ?

© crayj36 / Reddit

Zdroj: brightside.me

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo niektoré z vašich chĺpkov narastú viac a sú dlhšie ? Toto je dôvod”