Tretia dávka vakcíny je omnoho účinnejšia – Prišli správy z Izraela

Ľudia nad 60 rokov, ktorí boli v Izraeli zaočkovaní aj treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu, zaznamenali výrazne lepšiu odolnosť voči koronavírusu a inými infekčnými chorobami v porovnaní s tými, ktorí boli zaočkovaní len dvoma dávkami. Izraelské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že tretia dávka vakcíny Pfizer proti COVID-19 výrazne zlepšila ochranu zaočkovaných ľudí nad 60-rokov pred vážnejším priebehom ochorenia a prípadnou hospitalizáciou.

Tretia dávka pre viac ako 60-ročných zabezpečila päť až šesťkrát väčšiu ochranu po 10 dňoch po očkovaní. Keď sa koncom decembra začalo v krajine očkovať, práve táto veková skupina – obzvlášť citlivá na COVID-19, bola v Izraeli očkovaná ako prvá.

Nové výsledky výskumov boli porovnané so samostatnými štatistikami, ktoré minulý týždeň poskytol izraelský poskytovateľ zdravotnej starostlivosti Maccabi, jedna z niekoľkých organizácií, ktoré v krajine realizujú vakcináciu.

O možnosti očkovania treťou dávkou sa už hovorí aj na Slovensku. Odborníci túto možnosť pripúsťajú najmä u ľudí, ktorí boli zaočkovaní v prvých mesiacoch a od ich prvej dávky prešla dlhšia doba. Imunológovia odporúčajú, aby bola tretia dávka poskytnutá najmä ohrozeným skupinám Slovákov a starším ľuďom.

O budúcom poskytovaní tretej dávky v podmienkach Slovenska hovorí aj fakt, že na prihlasovanie na tretiu dávku očkovania sa technicky pripravuje aj samotné Národné centrum zdravotníckych informácií.

Dôležitosť podania tretej dávky potvrdil aj virológ z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied – Boris Klempa, ktorý túto možnosť odporúča realizovať skôr, ako bude neskoro.

Zdroj: dw.com,

0 replies on “Tretia dávka vakcíny je omnoho účinnejšia – Prišli správy z Izraela”