Vedci potvrdili, že TENTO LIEK znižuje riziko ochorenia COVID-19 – dostanete ho aj u nás

Nedostatok vitamínu D bol vedcami zaradený ako rizikový faktor pre COVID-19 takmer od začiatku pandémie. Vďaka tomu, že doplnky výživy s vitamínom D sú lacné a široko dostupné, bolo by skvelé, keby to bola naozaj pravda.

Napriek mnohým vedeckým dôkazom sa tento fakt doposiaľ nepodarilo presadiť v odbornej verejnosti. Nová štúdia však poskytla zatiaľ najlepší dôkaz, že ľudia s nedostatkom vitamínu D sú náchylnejší na COVID-19.

 Vyššie riziko sa však vyskytuje aj u ostatných ľudí a to kvôli nedostatku vitamínu D.

Na otestovanie hypotézy profesor David Meltzer z Chicagskej univerzity využil zdravotné záznamy o pacientoch, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19 a nechali si zmerať aj hladinu vitamínu D v predchádzajúcom roku na University of Chicago Medicine.

Vo výskume JAMA Open Network Meltzer sa potvrdilo, že až 21,6 % nakazených tvorili tí, ktorí mali nedostatok vitamínu D. Pozitívne testovaní boli aj takí, ktorí mali hladinu vitamínu D v zdravom rozmedzí, no takýchto ľudí bolo len 12,2 %. Aj pri menšej veľkosti vzorky, iba 489 pacientov, bol rozdiel dostatočne veľký na to, aby bol štatisticky významný.

Keďže boli testy vykonávané v rôznych časových obdobiach, ich hladina vitamínu D sa mohla zmeniť v závislosti od fázy vyčíňania vírusu v tele. Je teda dosť možné, že nedostatok vitamínu D je základným faktorom spôsobujúcim zvýšené riziko voči COVID-19.

Na druhej strane, šance získať podložené informácie v tomto výskume sú naozaj nízke. Je veľmi ťažké spustiť randomizovanú kontrolovanú štúdiu – zlatý štandard pre lekárske testovanie.

Takáto štúdia by znamenala neliečiť niektorých ľudí s nedostatkom vitamínu D, čo by spôsobilo širokú škálu negatívnych dopadov.

Mnohí odborníci a lekári tvrdili už pred uverejnením Meltzerovej štúdie, aby si ľudia naordinovali vitamín D ako formu prevencie pred nakazením. Recenzia v denníku The Lancet citovala Rose Anne Terry z Trinity College Dublin, ktorá tvrdí:

„Nemáme k dispozícii randomizované dôkazy z kontrolovaných štúdií, ale ako dlho chceme čakať? Vieme, že vitamín D je dôležitý pre mnohé funkcie organizmu, takže ľudia by ho mali užívať aj tak.“. Odborníci však varujú, že ani optimálna hladina vitamínu D nenahrádza ochranné opatrenia ako nosenie rúšok a dezinfekciu.

Zdroj: iflscience.com

0 replies on “Vedci potvrdili, že TENTO LIEK znižuje riziko ochorenia COVID-19 – dostanete ho aj u nás”