piatok, 19 júla, 2024

10 zastaraných myšlienok o rodičovstve, ktorým by sme mali prestať veriť

Rovnako ako neexistujú dokonalí rodičia, neexistuje ani dokonalé rodičovstvo. Deti neprichádzajú s návodom na použitie, preto s ich vzdelávaním súvisí veľa mýtov a presvedčení, ktoré pri mnohých príležitostiach nemajú vedecký základ.

Vykonali sme prieskum rôznych rodičovských rád, o ktorých si veľa ľudí často myslí, že sú pravdivé, ale v skutočnosti nie sú vôbec účinné.

1. „Na dieťa musíte kričať, aby ste prejavili autoritu“

Metódy agresívneho rodičovstva sú v mnohých komunitách stále zakorenené. Mali by ste však vedieť, že v skutočnosti to nie je účinný spôsob vzdelávania detí. U detí, to však môže spôsobiť traumu. Tento druh disciplíny vedie len k zväčšovaniu rozdielov medzi deťmi a dospelými a zatvára priestor pre dialóg.

Fyzické tresty nie sú jediným druhom agresie. Účinný nie je ani neverbálny trest, kde rodičia majú tendenciu používať silné slová alebo zvyšovať hlas. Namiesto toho, aby im to pomohlo zlepšiť správanie, to len zhoršuje a časom spôsobuje problémy so správaním.

2. „Rodičia by mali byť najlepšími priateľmi svojich detí“

Napriek tomu, že autoritárske prístupy, ako sú fyzické a verbálne tresty, neprinášajú dobré výsledky, nie je dobré ani byť voči deťom príliš zhovievaví. Rodičia by mali byť pre svoje deti vnímaní ako „vzory“, preto je dôležité vychovávať ich tak, aby sa naučili dodržiavať pravidlá a vštepovať im hodnoty, ktoré im pomôžu žiť v spoločnosti.

3. „Porovnávanie súrodencov umožňuje jednému súrodencovi zlepšiť svoj prístup alebo výkon“

 

Rodičia veľakrát veria, že disciplinované dieťa s dobrými známkami má väčšiu šancu uspieť v budúcnosti. Venovať väčšiu pozornosť dieťaťu, ktoré prejavuje tieto vlastnosti, a poukazovať na neho ako na príklad, ktorý má nasledovať, iba podporuje súrodeneckú rivalitu a odlišnosť. To vedie k rozvoju problémov v správaní a rodinných konfliktov.

Aj keď je ťažké vyhnúť sa porovnávaniu, odporúča sa uvedomiť si, že každé dieťa má svoju osobnosť. V týchto prípadoch je najlepšie oceniť silné stránky každého dieťaťa a neporovnávať ich.

4. „Dobrí rodičia vychovávajú úspešné deti“

Existujú rodičia, ktorí aby povzbudili svoje deti k úspechu, zapíšu ich do mnohých mimoškolských aktivít, ktoré im umožňujú zdokonaliť svoje schopnosti. Posadnutosť mať úspešné deti, ktoré sú dokonalé vo všetkom čo robia, prispieva iba k vytváraniu nešťastných detí.

Pokiaľ ide o školské prostredie, študenti, ktorí sú nútení podávať dobré výkony a ktorí sa rozvíjajú vo vzdelávacom prostredí, kde je privilegovaná konkurencia s ostatnými, môžu trpieť nedostatkom spánku a sebavedomím. V týchto prípadoch je ideálnou vecou sústrediť sa na snahu dieťaťa a nie na konečný výsledok.

5. „Musíme sa skryť pred našimi deťmi, aby nás nevideli plakať“

Rodičia sa často pokúšajú vykresliť obraz dokonalosti a za každú cenu sa vyhýbať tomu, aby sa pred deťmi ukazovali ako zraniteľní. Je však dôležité, aby deti vedeli, že dospelí majú tiež chvíle smútku. Žiadny pocit by nemal byť znevažovaný, ale mal by byť smerovaný tak, aby ich deti neskrývali, keď prechádzajú krízou v určitých okamihoch svojho života.

6. „Zaneprázdneným deťom pomáhame k úspechom“

Aj keď mimoškolské aktivity môžu deťom pomôcť rozvíjať vodcovské a socializačné schopnosti, preťaženie domácich úloh môže tiež prispieť k slabému akademickému výkonu. To platí najmä pre mladých ľudí, ktorí sú v poslednom ročníku školy a majú rodinné povinnosti.

V detstve mnoho rodičov zapisuje svoje deti do rôznych krúžkov mimo školy, ktoré môžu nakoniec spôsobiť stres a úzkosť. Deti potrebujú po štúdiu čas na hranie alebo relaxáciu. Preto, ak sa odmietajú zúčastniť nejakej činnosti, je vhodné o tom hovoriť a prediskutovať možnosť jej zrušenia alebo stanovenia priorít.

7. „Spánok s rodičmi poskytuje istotu“

Aj keď sa to líši v závislosti od vašej konkrétnej rutiny, existujú určité výhody a nevýhody, ktoré sa týkajú životného štýlu alebo zdravia rodičov. Verí sa, že spoločný spánok pomáha deťom cítiť sa bezpečne a dojčiacim matkám dopriať viac spánku. Ak však existujú ďalšie faktory, ako je poloha dieťaťa pri spánku alebo zdravie rodičov, môže byť vhodné vyskúšať iné alternatívy, napríklad uspanie dieťaťa v postieľke.

8. „Nedržte dieťa príliš dlho, lebo si na to zvykne“

Biologicky povedané, ľudia sú v prvých mesiacoch života zraniteľní. Preto musia byť deti vždy so svojimi matkami, aby sa cítili bezpečne a chránené pred akýmikoľvek hrozbami. Kontakt s okolitým svetom však umožňuje dieťaťu dobrý vývoj a tiež určitú samostatnosť.

9. „Musia byť prinútení vzdať sa cumlíka“

Dlhodobé používanie cumlíka môže spôsobiť deformáciu zubov a závislosť, preto lekári odporúčajú deťom, aby ho prestali používať vo veku 2 až 4 rokov. Proces opustenia môže byť pre niektoré deti ťažký, a preto je dôležité ich pochváliť, kedykoľvek nepoužívajú cumlík.

Môžete tiež utešiť svoje dieťa tým, že ho objímete, ak kričí a plače. Ak má vaše dieťa veľké problémy so vzdaním sa cumlíka a nič nefunguje, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom alebo zubárom.

10. „Musíte ich poriadne obliecť, aby neprechladli“

 

Problém s prílišným obliekaním detí je, že môžu dostať horúčku, pretože nie sú schopné regulovať svoju telesnú teplotu. Stáva sa to vtedy, ak sú držané vo veľmi horúcom prostredí. V týchto prípadoch sa pri deťoch odporúča nosiť len o jeden kus oblečenia viac ako dospelí.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Nikdy to nerobte po smrti milovanej osoby. Môže to skončiť dramaticky a fatálne

Smrť blízkej osoby a pro jej strate je jednou...

Ako často by ste si mali meniť spodnú bielizeň? Lekárka uvádza prekvapivé skutočnosti

V dnešnom uponáhľanom svete je ľahké zabudnúť na základy...

On je futbalová hviezda, ona jeho šéfka. A bude to poriadne iskriť!

Vi Keelandová je stávka na istotu, ak máte rady...

Prečítaj si aj

Nikdy to nerobte po smrti milovanej osoby. Môže to skončiť dramaticky a fatálne

Smrť blízkej osoby a pro jej strate je jednou...

Ako často by ste si mali meniť spodnú bielizeň? Lekárka uvádza prekvapivé skutočnosti

V dnešnom uponáhľanom svete je ľahké zabudnúť na základy...

On je futbalová hviezda, ona jeho šéfka. A bude to poriadne iskriť!

Vi Keelandová je stávka na istotu, ak máte rady...

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre...

Nikdy to nerobte po smrti milovanej osoby. Môže to skončiť dramaticky a fatálne

Smrť blízkej osoby a pro jej strate je jednou z najťažších skúseností, akej môže človek čeliť. Je to chvíľa plná bolesti, smútku a zmätku,...

Ako často by ste si mali meniť spodnú bielizeň? Lekárka uvádza prekvapivé skutočnosti

V dnešnom uponáhľanom svete je ľahké zabudnúť na základy osobnej hygieny, ktoré sú kľúčové pre naše zdravie a pohodu.Jedným z takýchto prvkov, ktorý sa...

On je futbalová hviezda, ona jeho šéfka. A bude to poriadne iskriť!

Vi Keelandová je stávka na istotu, ak máte rady zábavné a pikantné romance. A novinka Nerovná hra je o tom, ako zakázané ovocie chutí najlepšie...Spoznáme Bellu,...
Verified by MonsterInsights