Fotografka dlhé roky zachytávala lúčenie so svojimi rodičmi. Jej zábery dojali všetkých

Rodičia Deanny Dikemanovej predali rodinný dom v Sioux City v Iowe v roku 1990, keď mali skoro sedemdesiat rokov. Presťahovali sa do červeného domu na ranči v tom istom meste, ktorý naplnili svojim starým nábytkom.

Fotografka Dikemanová, vtedy tridsiatnička, strávila mnoho návštev dokumentovaním idyly ich odchodu do dôchodku. Jej otec, kedysi vedúci dopravy v spoločnosti na spracovanie obilia, inklinoval k pestovaniu paradajok na dvore. Jej matka bola vynikajúca kuchárka, ktorá mala doma vždy všetko pod palcom.

Na konci návštevy ich dcéry, podobne ako mnohé ďalšie matky a otcovia na predmestí, stáli pred domom a odprevádzali ju. Jedného dňa v roku 1991 ju napadlo vyfotografovať ich v tejto póze, keďže si uvedomovala, že táto tradícia vyprevádzania nebude trvať večne. J

ej matka mala v to ráno oblečené indigové šortky a žiarivo ružovú blúzku a jej otec, bol v béžových nohaviciach.

Viac ako dvadsať rokov, pri každom odchode, Deanny fotografovala svojich rodičov v rovnakom okamihu.

O Dikemanovej matke bolo známe, že karhala svoju dcéru za neustále fotografovanie. ,,Ach, Deanna, odlož tú vec,” povedala. Obaja rodičia ju aj tak vždy išli vyprevadiť až von.

V portrétnej sérii „Leaving and Waving“, dokumentuje Deanna takmer tri desaťročia tejto záľuby. Každý obrázok opakuje tichú lojalitu tradície jej rodičov. Za daždivých večerov ustúpili do teplej garáže a v lepšom počasí sa smejú pod odkvapom. V lete zas posielajú bozky z príjazdovej cesty.

Deannin otec zomrel prvý, koncom roku 2009. ,,Už žiadne obrázky, Deanna,” povedala matka po jeho smrti, o niekoľko týždňov neskôr. Bol to však len mierny protest. Deana ju však naďalej fotografovala mimo domu, niekedy sprevádzanú príbuznými, až do roku 2017, keď sa jej matka presťahovala do zariadenia pre dôchodcov. Neustále jej však mávala na rozlúčku, aj keď jej staroba zvierala prsty. Neskôr toho roku zomrela v spánku. Po matkinom pohrebe postavila na ulici statív a natočila päťdesiat záberov, zatiaľ čo jej sestra čakala v neďalekej kaviarni. Na jar jej syn opustil svoj rodný domov v Columbii v štáte Missouri, aby odišiel na východ za prvým zamestnaním. Naložili do jeho auta veci a keď sa zastavilo na príjazdovej ceste, pozrel sa na matku a spýtal sa. „Nefotíš?“ Trochu prekvapená Deanna vbehla dovnútra, aby si zobrala fotoaparát a prvýkrát prijala novú úlohu v starom rituály.

Zdroj
0 replies on “Fotografka dlhé roky zachytávala lúčenie so svojimi rodičmi. Jej zábery dojali všetkých”