Skalné gule na Kysuciach: Archeológovia ich považujú za megalitickú záhadu!

Naše malebné Slovensko je plné krás a nádhernej prírody, ktorú môžeme vo svojom čase objavovať. No niekedy nám chýba inšpirácia a jednoducho nevieme kde sa máme vydať, no my máme pre Vás skvelý tip!

Počuli ste už niekedy o Megoňkách? Nachádzajú sa tam záhadne  skalné gule, ktorých pôvod však nie je úplne objasnený. Celá oblasť sa tak začiatkom nového tisícročia stala prírodnou pamiatkou a rezerváciou. Tento unikátny skvost si určite nenechajte újsť!

Objavené náhodne pri ťažbe

V osade Megoňky, mestská časť Milošová (okres Čadca), sa nachádza táto nádherná prírodná pamiatka. Nachádzajú sa tam prírodné pieskovcové útvary vajcovitého a guľatého tvaru, ktoré majú v priemere od 30 centimetrov až do 3 metrov.

Gule maju sivú, sivomodrú až sivohnedú farbu no okrem pieskovca sa skladajú aj z kremenca, vápenca, červenej žuly či rohovca. V roku 1988 bolo toto nálezisko odkryté a objavené pri ťažbe v lome Padyšák (Turzovská vrchovina), no prvá zmienka o tomto nálezisku je z roku 1995.

 

Ľudia ich pokradli

Územie s rozlohou 1,67 hektára sa vyhlásilo za prírodnú pamiatku v roku 2003. Pôvodne sa pred vyhlásením v lokalite nachádzalo až 30 guľovitých útvarov no mnoho z nich skončilo v expozíciách. Nanešťastie niektoré z nich boli ukradnuté do súkromných záhrad. Najväčšou guľou, ktorá sa na mieste nachádza je už spomínaná trojmetrová guľa, ktorá má hmotnosť niečo medzi 25 až 30 ton. Spoznáte ju podľa toho, že je pravidelným rezom rozdelená na dve polovice.

 

Vytvorili ich mimozemšťania?

Na Slovensku sú takéto útvary naozaj raritné no svete by ste našli veľmi podobné skvosty. Medzi nich patria aj Nebeské vajcia na Veľkonočných ostrovoch, či podobné nálezy v Kostarike, v pralesoch Južnej Ameriky ale aj na Novom Zélande. Odborníci však stále nemajú jasno v tom ako tieto útvary vznikli. Geológovia predpokladajú, že za vznikom stojí otáčanie vo vnútri kameňa. Na druhej strane archeológovia to stále považujú za megalitickú záhadu. No a ľudia, ktorí sú verní konšpiračným teóriám tak tvrdia, že sa jedná o dielo civilizácii z vesmíru.

https://www.instagram.com/p/B-_fgvGHyXx/

 

 

zdroj: wikipedia   /  vypadni.sk 

titulna foto: pavollassak / dravy_selmec

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Skalné gule na Kysuciach: Archeológovia ich považujú za megalitickú záhadu!”