štvrtok, 18 júla, 2024

Tuhí fajčiari majú desaťkrát väčšiu pravdepodobnosť úmrtia na COVID-19 – Toto hovorí štúdia

Podľa výskumu zverejneného v časopise Thorax majú ľudia s genetickou predispozíciou k silnému fajčeniu desaťkrát väčšiu pravdepodobnosť úmrtia na COVID-19. Autori štúdie tiež zistili, že fajčenie výrazne zvyšuje šance jednotlivca na infekciu vírusom a hospitalizáciu.

Ukázalo sa, že vzťah medzi fajčením a výsledkami ochorenia COVID-19 je ťažké stanoviť, a to predovšetkým preto, že väčšina štúdií, ktoré boli doteraz vykonané, boli pozorovacie.

Okrem vytvárania mätúcich výsledkov tieto štúdie nedokázali identifikovať žiadny biologický mechanizmus, ktorý by mohol vysvetliť, ako medzi sebou tieto dve veci súvisia.

Aby to vyriešili, autori tejto najnovšej štúdie spojili observačné analýzy s genetickým skríningom, čím vytvorili spojenie medzi génmi, ktoré prispievajú k používaniu cigariet a COVID-19.

Skenovaním údajov od viac ako 420 000 ľuďoch vo Veľkej Británii zistili, že súčasní fajčiari majú o 80% väčšiu pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici ako nefajčiari po infekcii.

Úmrtnosť bola tiež úzko spätá s fajčiarskymi návykmi, pričom jedinci, ktorí fajčia jednu až deväť cigariet denne, majú 2,14-krát väčšiu pravdepodobnosť úmrtia na vírus než nefajčiari.

Ľudia, ktorí fajčia 10 a 19 cigariet za deň, mali 5,91-krát väčšiu pravdepodobnosť úmrtia, zatiaľ čo tí, ktorí fajčili viac ako 20 cigariet denne, mali viac ako šesťnásobne zvýšenú šancu podľahnúť chorobe.

Aby sa týmto observačným štatistikám pridala určitá váha, vedci zozbierali genetické údaje zo štúdie britskej biobanky, aby zistili, ako gény súvisiace s fajčením ovplyvňujú závažnosť ochorenia COVID-19.

Po štúdiu genómov viac ako 280 000 ľudí zistili, že u tých, ktorí majú genetickú predispozíciu k fajčeniu, je o 45% vyššia pravdepodobnosť, že sa nakazia vírusom, a o 60% vyššia pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici, než u tých, ktorým chýba táto genetická predispozícia.

Okrem toho gény spojené s ťažkým fajčením boli spojené s 2,5 -násobným zvýšením pravdepodobnosti infekcie. Jedinci nesúci tieto genetické varianty mali tiež päťkrát väčšiu pravdepodobnosť hospitalizácie s touto chorobou a desaťkrát väčšiu pravdepodobnosť úmrtia.

Aj keď nie je jasné, ako tieto gény ovplyvňujú vnímavosť človeka na fajčenie, autori štúdie trvajú na tom, že ich účinok je obrovský.

Vysvetľuje, že „genetické varianty predpovedajúce celoživotné rozdiely v začatí fajčenia a intenzite fajčenia boli silne spojené s pozorovaným fajčením.“

Výsledok pozorovania zobrazuje, že „výsledky našich dvoch analytických prístupov podporujú príčinný účinok fajčenia na riziko závažného ochorenia COVID-19.“

Takýto záver by mal nejakým spôsobom objasniť zmätok, pokiaľ ide o vplyv fajčenia na vírusovú symptomatológiu.

Tejto neistote nepomohlo ani zverejnenie dvoch štúdií na začiatku pandémie, ktoré tvrdili, že cigarety chránia pred ochorením COVID-19, ale ktoré boli neskôr stiahnuté, keď sa ukázalo, že autori majú prepojenie na tabakový priemysel.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

„Ľutujem, že som si adoptovala dcéru – mám pocit, že sa starám o cudzie dieťa“

Istá mamička vyvolala na internete pobúrenie po tom, čo...

Prečítaj si aj

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

„Ľutujem, že som si adoptovala dcéru – mám pocit, že sa starám o cudzie dieťa“

Istá mamička vyvolala na internete pobúrenie po tom, čo...

Má šesť detí a nebola vydatá v kostole. Kňaz odpovedal, či je to pre Boha „nedôležité“

V digitálnom veku, kde sa hranice medzi tradičnými a...

Tínedžer dráždil spolužiačku a uprostred hodiny jej rozopínal podprsenku. Po čase prišla do školy matka študentky a všetko neskutočne vyriešila

Matka tohto tínedžerky pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici a počas práce nemôže používať svoj mobilný telefón. Vedenie školy však kontaktovalo vedenie nemocnice a...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci, od tých najmenších ratolestí, cez nás, až po našich starých rodičov. Výber je neskutočne pestrý,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie čistoty a hygieny v každom priestore. Aby bolo upratovanie skutočne precízne, je dôležité zvoliť správne...
Verified by MonsterInsights