štvrtok, 18 júla, 2024

Ako dlho spia vaše mačky? Toto o nich napovedá ich správanie

Ako dlho spia mačky? Zdravá mačka môže pokojne prespať 12 až 22 hodín denne! Niet teda divu, že neskúsení majitelia majú dokonca obavy, keď vidia svojich chlpatých miláčikov driemať vo dne aj v noci.

Navyše ani vedci nedokážu úplne vysvetliť, prečo mačky toľko spia. Jeden z dôvodov sa nazýva životný štýl ich predkov. Veď divé mačky boli zvyknuté loviť osamote, nie vo svorkách. Po ulovení koristi si oddýchli, aby ju strávili.

cat sleeping on bed                           unsplash

Domáce mačky, ktoré trávia všetok čas v stiesnenom byte, veľa spia. Nemusia chytať korisť a nemusia sa báť ani o vlastnú bezpečnosť.

Ich povinnosťou je už len oddychovať a z času na čas vykonávať pradenie majiteľovi na kolenách. Nie je prekvapujúce, že mačka tak strávi 5-6 rokov z 8 rokov života v stave spánku alebo polospánku.

Ak hovoríme o mačkách, ktoré žijú v domoch na dedine, spia oveľa menej. Majú totiž k dispozícii veľké územie, ktoré považujú za svoju povinnosť monitorovať. A ktoré v rámci možností chránia pred vtákmi, hlodavcami a inými nezvanými hosťami.

Najmenej zo všetkého musia spať mačky bez domova, ktoré sú nútené neustále aktívne hľadať potravu. Taktiež musia dozerať na vlastnú bezpečnosť a tak im na bezstarostný spánok nezostáva veľa času. Musíte byť neustále v strehu.

white brown and black cat sitting on gray concrete floor                      unsplash

Ako spia domáce mačky?

Niekedy sa stane, že mačky chodia odpočívať rovno k svojim majiteľom. Stáva sa to najmä v noci, keď človek konečne dokončí všetky svoje povinnosti a usadí sa na gauči alebo na posteli.

Odborníci na psychológiu mačiek sú si istí, že ak si mačka ľahne vedľa majiteľa, prejaví tak svoju vďačnosť a lásku. Ak človek sedí a mačka mu vylezie do lona, ​​potom takto vyjadruje svoju oddanosť dvojnohým bytostiam.

Existujú aj také tvrdohlavé mačky, ktoré sa dokonca snažia získať nadvládu nad svojím majiteľom. Je pre ne v poriadku, ak ležia na hrudi spiaceho majiteľa alebo ak mu môžu sedieť na chrbte.  

orange cat on head on woman                       unsplash

Okrem toho, mačke veľmi nezáleží na tom, že niekomu spôsobuje nepríjemnosti. Je mimoriadne rozhorčená, keď sa niekto pohne alebo sa ju pokúsi odohnať. Niekedy vylezie na ležiaceho majiteľa, aby nespal a radšej sa venoval svojmu domácemu miláčikovi. Niekedy sa takto presadzuje alebo sa chce uistiť, že daný človek patrí len jej.

Na druhej strane, informácie o tom, že mačka sa ukladá na boľavé miesta, aby zbavila človeka bolestivých pocitov, neboli reálne dokázané.

Vedci sa domnievajú, že mačky jednoducho ležia tam, kde je najteplejšie. Dôvodom je, že chorý orgán v ľudskom tele má často zvýšenú teplotu.

Nech už je dôvod akýkoľvek, každému majiteľovi sa určite páči, keď k nemu príde bez zavolania. A hoci nie je potvrdené, že mačka dokáže silou dotyku liečiť či odoberať negatívnu energiu, je dokázané, že kontakt s ňou dáva do poriadku nervovú sústavu človeka.

Zdroj: takprosto.cc

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

„Ľutujem, že som si adoptovala dcéru – mám pocit, že sa starám o cudzie dieťa“

Istá mamička vyvolala na internete pobúrenie po tom, čo...

Prečítaj si aj

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

„Ľutujem, že som si adoptovala dcéru – mám pocit, že sa starám o cudzie dieťa“

Istá mamička vyvolala na internete pobúrenie po tom, čo...

Má šesť detí a nebola vydatá v kostole. Kňaz odpovedal, či je to pre Boha „nedôležité“

V digitálnom veku, kde sa hranice medzi tradičnými a...

Tínedžer dráždil spolužiačku a uprostred hodiny jej rozopínal podprsenku. Po čase prišla do školy matka študentky a všetko neskutočne vyriešila

Matka tohto tínedžerky pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici a počas práce nemôže používať svoj mobilný telefón. Vedenie školy však kontaktovalo vedenie nemocnice a...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci, od tých najmenších ratolestí, cez nás, až po našich starých rodičov. Výber je neskutočne pestrý,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie čistoty a hygieny v každom priestore. Aby bolo upratovanie skutočne precízne, je dôležité zvoliť správne...
Verified by MonsterInsights