Bola schválená prvá tabletka na liečbu Covidu. Pozrite sa, prečo je tak úžasná

Prvú tabletku určenú na liečbu Covidu schválil britský regulačný úrad pre lieky.

Tableta molnupiravir sa bude podávať dvakrát denne zraniteľným pacientom, u ktorých bolo nedávno diagnostikované ochorenie. V klinických štúdiách tabletka, pôvodne vyvinutá na liečbu chrípky, znížila riziko hospitalizácie alebo úmrtia približne o polovicu.

Minister zdravotníctva Sajid Javid uviedol, že liečba bude „prevratná“ pre tých najslabších a s oslabenou imunitou. Vo vyhlásení uviedol. ,,Dnešný deň je pre našu krajinu historickým dňom, pretože Spojené kráľovstvo je teraz prvou krajinou na svete, ktorá schválila antivirotikum, ktoré môžu ľudia na liečbu Covidu užiť doma.”

Molnupiravir, vyvinutý americkými farmaceutickými spoločnosťami Merck, Sharp and Dohme (MSD) a Ridgeback Biotherapeutics, je prvým perorálnym antivírusovým liekom na Covid, ktorý možno užívať ako pilulku, a nie injekčne alebo intravenózne.

Zameriava sa na enzým, ktorý vírus používa na vytváranie svojich kópií, čím zavádza chyby do svojho genetického kódu. To by malo zabrániť jeho množeniu, teda udržiavať nízke hladiny vírusu v tele a znižovať závažnosť ochorenia.

Spoločnosť Merck uviedla, že tento prístup by mal urobiť liečbu rovnako účinnou proti novým variantom vírusu, keď sa bude v budúcnosti vyvíjať.

Tableta je povolená na použitie u ľudí, ktorí majú mierny až stredne ťažký priebeh ochorenia Covid a spadajú aspoň do jedného z rizikových faktorov pre rozvoj závažných ochorení, ako je obezita, staroba, cukrovka alebo srdcové choroby.

Spojené kráľovstvo objednalo 480 000 cyklov molnupiraviru, ktoré by mali doraziť do krajiny koncom tohto roka. Spolu s 250 000 kusmi podobného experimentálneho lieku, ktorý v súčasnosti vyvíja americká farmaceutická spoločnosť Pfizer.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Bola schválená prvá tabletka na liečbu Covidu. Pozrite sa, prečo je tak úžasná”