Nová tabletka na Covid znižuje úmrtnosť takmer o 90 %

Nová experimentálna tabletka COVID-19 údajne zníži počet hospitalizácií a úmrtí takmer o 90 % u pacientov, ktorý by mohli trpieť miernym až stredne závažným priebehom ochorenia.

Ak bude schválená táto tabletka, vyrobená spoločnosťou Pfizer, s názvom PAXLOVID™, budú ju môcť užívať pacienti doma dvakrát denne, čo pomôže predchádzať zhoršeniu stavu a zároveň zabráni tomu, aby novonakazení ľudia museli ísť do nemocnice.

Táto skorá štúdia sledovala 775 dospelých, ktorým bol diagnostikovaný mierny až stredne závažný priebeh ochorenia, pričom aspoň jeden rizikový faktor ochorenia sa stal závažnejším, napríklad obezita, alebo starší pacienti.

Zistilo sa, že tí, ktorí užívali tento liek spolu s iným antivirotikom, zaznamenali o 89 % zníženie predpokladu hospitalizácie alebo úmrtia po jednom mesiaci v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.

Z tých, ktorí boli liečení liekom PAXLOVID™, bolo len 0,8 % hospitalizovaných do troch dní od objavenia sa symptómov a zistilo sa, že 28 dní po liečbe nedošlo k žiadnemu úmrtiu. Pacienti, ktorí dostávali placebo, mali mieru hospitalizácie 7 %, a žiaľ, bolo v tejto skupine zaznamenaných aj sedem úmrtí po 28 dňoch.

Zistilo sa, že miery boli podobné medzi pacientmi liečenými do piatich dní od nástupu symptómov. Zo skupiny liečenej novou tabletkou bolo hospitalizovaných 1 % v porovnaní so 6,7 % v skupine s placebom. V tejto druhej skupine bolo tiež 10 úmrtí.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer, Albert Bourla opísal dnešnú správu ako „skutočnú zmenu hry v globálnom úsilí zastaviť devastáciu tejto pandémie.

,,Tieto údaje naznačujú, že náš kandidát na perorálne antivírusové lieky, ak je schválený alebo povolený regulačnými orgánmi, má potenciál zachrániť životy pacientov, znížiť závažnosť infekcií COVID-19 a eliminovať až deväť z desiatich hospitalizácií.

Vzhľadom na pokračujúci globálny vplyv COVID-19 sme sa zamerali na vedu a plnili sme svoju zodpovednosť pomáhať zdravotníckym systémom a inštitúciám na celom svete, a zároveň zabezpečiť spravodlivý a široký prístup k ľuďom kdekoľvek.“

Na základe odporúčaní nezávislého výboru pre monitorovanie údajov a po konzultácii s americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), spoločnosť Pfizer uviedla, že teraz ukončí zaraďovanie do ďalšej štúdie „v dôsledku ohromujúcej účinnosti preukázanej týmito výsledkami“.

Farmaceutická spoločnosť má v úmysle predložiť údaje „ako súčasť priebežného predkladania, americkému úradu FDA na účely povolenia na núdzové použitie (EUA) čo najskôr“.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nová tabletka na Covid znižuje úmrtnosť takmer o 90 %”