Toto je dôvod, prečo by mali deti chodiť von najmä v zime. Súhlasíte?

Trávenie času vonku na čerstvom vzduchu počas jesene a zimy poskytuje deťom množstvo výhod, a to ako z hľadiska zdravia, tak aj psychofyzického vývoja.

Nezáleží na tom, či je leto alebo zima: ak dieťa nie je choré, nemalo by tráviť celé dni v interiéry!

„Rodičia si často myslia, že keď teplota klesne a slnko sa skryje za mraky, je pre deti lepšie zostať doma, ale nie je to tak,“ povedala Monica Castagnetti, psychologička a trénerka zdravotníckeho centra v talianskom meste Terst.

Tvrdí, že sa to neodporúča „z hľadiska zdravia ani z hľadiska všeobecných potrieb dieťaťa a jeho možností telesného a duševného vývoja“.

shallow focus photo of toddler walking near riverUnsplash

Vonkajšie prostredie a zdravie.

„Poďme rýchlo vyriešiť mýtus, že prechladneme,“ hovorí pediatrička Laura Realy. „Okrem toho, že v dôsledku klimatických zmien a s tým spojené aj globálne otepľovanie, sa obdobia chladu skracujú, a tým pádom názor, že na nás vplýva chlad, je už minulosťou.“

Otvorené prostredie významne znižuje pravdepodobnosť šírenia chorôb.

„V teplom prostredí a v interiéroch, ako sú škôlky a školy, sa množia vírusy a baktérie. Viac ľudí pokope zvyšuje riziko prenosu vírusu z jedného dieťaťa na druhé.“

Vonku je to oveľa náročnejšie, preto odborníci tvrdia, že aj v chladnom období by mali deti z materskej a základnej školy tráviť istý čas vonku.

Účinky prirodzeného slnečného žiarenia navyše pomáhajú vstrebávať vitamín D, ktorý je veľmi dôležitý, vrátane metabolizmu vápnika a prevencie infekcií.

Je pravda, že v zime je slnečného žiarenia oveľa menej, ale aj trochu vitamínu D je lepšie ako nič.

girl's left hand wrap around toddler while reading book during golden hourUnsplash

Ideálnym miestom na hranie vonku je park. Deti, ktoré trávia voľný čas vonku, sa na jednej strane viac pohybujú a na druhej strane trávia menej času pred televízorom a počítačom.

Pre rodičov, ktorí si myslia, že znečistené ovzdušie môže dieťaťu uškodiť, majú pediatri zlé správy: alergény, vírusy a baktérie cirkulujúce v interiéroch sú omnoho nebezpečnejšie a infekčnejšie.

Pre rast sú navyše potrebné hry v prírode. Mali by mať oblečené pohodlné oblečenie v niekoľkých vrstvách, aby sa mohli v závislosti od teploty vzduchu obliecť alebo vyzliecť.

Dobre vieme, že deti rady skáču do kaluží a snehu, a existuje riešenie – nosiť oblečenie, ktoré nezmokne.

Ako sa navyše môže dieťa naučiť prispôsobiť sa, ak nepociťuje chlad, vietor, vodu?

 

Zdroj: otozh.com.ua

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto je dôvod, prečo by mali deti chodiť von najmä v zime. Súhlasíte?”