Sme v ohrození. V roku 2023 môže Zem zasiahnuť asteroid o veľkosti 70 metrov

V zozname najnebezpečnejších objektov pre našu planétu sa podľa NASA zaradil asteroid s názvom 2022 AE1. NASA a ESA upozorňujú na nebezpečenstvo tohto objektu, ktoré má zasiahnuť Zem už budúci rok. Toto nebezpečné nebeské teleso bolo objavené len začiatkom tohto roka, konkrétne 6. januára.

Vedci tvrdia, že asteroid má priemer 70 metrov a je možné, že zasiahne práve našu planétu. Odborníci pripúšťajú možnosť, že sa Zemi vyhne, no aktuálne to nevedia zaručiť.

NASA a ESA doteraz identifikovali dva predpoklady dopadu, no obe majú rozdielne percentuálne zastúpenie. Asteroid má zasiahnuť Zem 4. júla 2023. Aj napriek tomu, že pravdepodobnosť, že asteroid spadne na Zem, sa podľa NASA pohybuje len na úrovni 0,036 %, stále tu tá možnosť je.

Európska vesmírna agentúra odhadla ešte vyššiu pravdepodobnosť, pohybujúcu sa na úrovni 0,15 %. Pravdepodobnosť toho, že asteroid zasiahne Zem je teda 1:1500.

Podľa vedcov by škoda spôsobená zásahom asteroidu znamenala len rozsiahle regionálne škody, nakoľko je priemer asteroidu relatívne malý. Okrem roku 2023 sa má asteroid 2022 AE1 pohybovať okolo Zeme aj v roku 2028.

Zdroj: imeteo.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Sme v ohrození. V roku 2023 môže Zem zasiahnuť asteroid o veľkosti 70 metrov”