štvrtok, 18 júla, 2024

Plyšáky a sladkosti pre deti z detských domovov? V žiadnom prípade! Toto je dôvod, prečo by ste to nemali robiť

Vianočné sviatky – nádherné obdobie strávené v kruhu najbližších, sneh, vôňa mandarínok a škorice, blikajúce svetlá v oknách a žiariace vianočné stromčeky. Toto je čas kúziel, zázrakov a mágie.

Existujú však ľudia, ktorí sa zamýšľajú nad dobrými skutkami a nad tými, ktorí mali v živote menej šťastia ako oni sami. Chcú urobiť niečo dobré, vyčistiť si svoje svedomie a podeliť sa. Kto však potrebuje viac pomoci než siroty zo sirotinca?

Mnohé z nich žijú bez lásky, bez pocitu ľudského tepla a dobroty.

Nebuďme ľahostajní! Ak vám v duši skrsne túžba pomôcť dieťaťu, ktoré prakticky nikoho nemá, pred tým, ako sa rozhodnete navštíviť obchod, aby ste mu niečo pekné kúpili, pouvažujte, či to bude naozaj potrebovať.

дети-сироты

V skutočnosti, sladkosti alebo nová hračka sú skôr len obyčajným nákupom ako reálnou pomocou. Bez ohľadu na to, ako to môže vyzerať, takéto darčeky sú dobrým spôsobom, ako potešiť seba samého. Ak naozaj chcete pomôcť, musíte to urobiť úplne iným spôsobom a my vám prezradíme, ako na to…

Darček je vyjadrením pozornosti a starostlivosti, ale iba vtedy, ak dokáže obdarovaného človeka urobiť výnimočným. Pre siroty takýto dar stráca význam, pretože vedia, že iným deťom dávajú darčeky ich rodičia a k ním prichádzajú vždy len cudzí ľudia. Len si to predstavte, neznámi ľudia, ktorí prichádzajú a odchádzajú.

помощь сиротам

To u deti vytvára nesprávne myšlienkové pochody a začnú veriť tomu, že dospelí sú nespoľahliví ľudia, ktorí sú schopní odísť a zradiť. Ak im niekto prinesie niečo nové, vedia, že sa na nich nemôžu spoľahnúť, hoci sa im daná hračka či iné maličkosti páčia. Takýto dar dieťaťu neposkytne nič, s výnimkou pripomienky na absenciu ich vlastných rodičov.

Taktiež je dôležité pochopiť to, že detské domovy a sirotince nemajú núdzu o sponzorov, hlavne čo sa sviatkov týka. V mnohých týchto zariadeniach každé dieťa obdrží aspoň 10 darčekov.

Dary, ktoré nemajú žiadnu hodnotu – obrovská hromada sladkostí, z ktorej sa nakoniec môže vyvinúť alergia alebo diatéza a k tomu niekoľko plyšákov v podobe medveďov či zajačikov.

как помочь сиротам

Trochu iná situácia nastáva, ak sponzori dávajú deťom drahé darčeky ako sú mobilné telefóny či tablety. Čoraz viac sa stávajú perfektnou menou, za ktorú si môžu kúpiť cigarety a alkohol. V konečnom dôsledku to teda deťom viac uškodí ako pomôže.

Len sa nad tým zamyslite, už od detstva k ním prichádzajú cudzí strýkovia a tety, ktorí im dávajú drahé darčeky len preto, že sú siroty. Čo to dieťa naučí?

Že všetko v živote sa dá získať bez väčšieho úsilia, každý im niečo dlhuje a takto to proste bude vždy fungovať. Skôr či neskôr však dospejú a zistia, že je to úplne inak. Musia vstúpiť do sveta dospelákov a vybudovať si svoj vlastný život.

A čo je najdôležitejšie – darčeky v živote dieťaťa nič nemenia. Najlepšiu vec, ktorú môžete takémuto dieťaťu dať, je milujúca rodina a odchod z detského domova. Väčšina detí z týchto domovov majú rodinu aj pokrvných príbuzných. Neprišli tam preto, že ich stratili, ale preto, že ich rodičia neboli pri nich, keď sa museli vyrovnávať s problémami. Často sa u nich vyskytuje fyzické násilie, ale aj niečo tak obyčajné, ako je nedostatok finančných prostriedkov na slušný život.

поддержка сирот

Pred každými Vianocami či Novým rokom sa vynakladajú obrovské sumy na podporu sirôt a detských domovov.

Ak by sa peniaze nemíňali na macíkov a sladkosti, ale uprednostnili sa programy podporujúce pokrvné rodiny, pestúnske rodiny, vzdelanie a pomoc deťom po opustení domova, osud mnohých by sa vedel naozaj zmeniť aj po jedinom takomto sviatku.

Najlepší spôsob, ako takýmto deťom pomôcť, je tiež podporiť projekty súvisiace so zaradením detí do rodiny. Takto budú mať šancu vyrastať v rodine, medzi blízkymi ľuďmi, získať správne morálne hodnoty a potrebnú výchovu. Ďalšou cestou je materiálna a finančná pomoc rodinám, ktoré si to nemôžu dovoliť.

интернаты для сирот

Existuje mnoho dobrovoľníckych organizácii, ktoré sa snažia práve o to, aby zaradili deti do rodín, kde bude ich šanca na normálny život v modernej spoločnosti zaručená. Aj napriek tomu, že takýchto programov sú stovky možno aj tisíce, mnoho z nich potrebuje financovanie, bez ktorého sa nedá posunúť ďalej. Pokúste sa im pomôcť finančne, alebo sa staňte dobrovoľníkom v podobných organizáciách nachádzajúcich sa vo vašom meste. Tento druh pomoci dokáže naozaj zmeniť všetko k lepšiemu.

помощь детям

Kúpiť dieťaťu darček je to najjednoduchšie čo môžete urobiť. Dáte mu ho, usmeje sa, a vy od neho odídete so spokojným úsmevom na tvári, pretože ste práve urobili dobrý skutok. Bohužiaľ, aj napriek tomu bude všetko postarom a nič sa tým nezmení. Vy máte zo seba skvelý pocit a povinnosť urobiť niečo nezištné je splnená. Samozrejme, nie je na tom nič zlé, robíme to tak všetci. Nerobte to však na úkor týchto detí, tie si už toho prežili dosť.

Ak chcete pomôcť, urobte darček, ktorý pomôže dieťaťu nájsť rodinu alebo vrátiť sa k svojím rodičom. Ak vďaka vašej pomoci aspoň jedno dieťa dostane takúto možnosť, budú to považovať za skutočný zázrak týchto sviatkov a ten najlepší skutok, aký ste pre ne mohli urobiť.

zdroj foto: takprosto.cc

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

„Ľutujem, že som si adoptovala dcéru – mám pocit, že sa starám o cudzie dieťa“

Istá mamička vyvolala na internete pobúrenie po tom, čo...

Prečítaj si aj

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

„Ľutujem, že som si adoptovala dcéru – mám pocit, že sa starám o cudzie dieťa“

Istá mamička vyvolala na internete pobúrenie po tom, čo...

Má šesť detí a nebola vydatá v kostole. Kňaz odpovedal, či je to pre Boha „nedôležité“

V digitálnom veku, kde sa hranice medzi tradičnými a...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Tínedžer dráždil spolužiačku a uprostred hodiny jej rozopínal podprsenku. Po čase prišla do školy matka študentky a všetko neskutočne vyriešila

Matka tohto tínedžerky pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici a počas práce nemôže používať svoj mobilný telefón. Vedenie školy však kontaktovalo vedenie nemocnice a...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci, od tých najmenších ratolestí, cez nás, až po našich starých rodičov. Výber je neskutočne pestrý,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie čistoty a hygieny v každom priestore. Aby bolo upratovanie skutočne precízne, je dôležité zvoliť správne...
Verified by MonsterInsights