Vojnový zločin. Rusi v Charkove použili proti sídlisku neriadené rakety

Predmestie ukrajinského Charkova bolo ostreľované z raketometu Smerč. Plynie to zo záberu trosiek chvostovej časti tejto rakety a vyjadrenia poradcu ukrajinského ministra vnútra Antona Heraščenka, ktorý zverejnil video na kanáli Telegram. Použitie neriadených rakiet proti obývaným oblastiam je považované za vojnový zločin.

Raketa zasiahla obytný dom a zranila 26-ročného muža, uviedol server Rakurs. Experti zo skupiny Conflict Intelligence Team potvrdili, že na záberoch z videa je vidieť chvostovú časť tejto rakety.

Skupina pripomenula, že ostreľovanie obývaných oblastí neriadenými strelami je považované za vojnový zločin.

Zásah obytného domu jasne poprel tvrdenia ruskej armády pre agentúru RIA Novosti, že nepodniká žiadne raketové, letecké ani delostrelecké údery proti ukrajinským mestám.

„Vysoko presné zbrane vyraďujú z prevádzky ukrajinskú vojenskú infraštruktúru, objekty protivzdušnej obrany, vojenské letiská a letectvo ukrajinských ozbrojených síl,” cituje RIA Novosti z vyhlásenia ruského ministerstva obrany.

„Civilnému obyvateľstvu nič nehrozí,” dodala agentúra.

Ukrajinská armáda vyslala do ulíc Charkova tanky.

Ťažké dvanásťhlavňové raketomety 9K58 Smerč (tornádo) využívajú rakety 9M55 a 9M528 o kalibru 300 mm. Hlavica má hmotnosť 243 kg. Dostrel týchto rakiet s váhou 800 kg a dĺžkou 7,6 metra je až deväťdesiat kilometrov.

zdroj: idnes.cz

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vojnový zločin. Rusi v Charkove použili proti sídlisku neriadené rakety”