Tip: Ako vyčistiť liatinovú panvicu od starého tuku – TENTO TRIK MI VEĽMI POMOHOL

Liatinový riad je snáď v každej domácnosti, no nie každý ho používa, čo je veľká škoda.  Možno vás odrádza hrubá špina od pripálenín, o ktorých si myslíte, že sa ich už nikdy nezbavíte. My vám však ponúkame návod na to, ako vyčistiť liatinovú panvicu od starého tuku len za 1 hodinu!  

AKO ČISTIŤ LIATINOVÚ PANCIU

Dobrá nepriľnavá panvica stojí priestorové peniaze. Keď v obchode uvidíte alternatívu, 3-krát lacnejšiu, zdá sa, že ide o výhodnú akciu. Keď prídete domov, ste radi, že môžete variť jedlo bez oleja.

Prejde však mesiac alebo dva a panvica prestane byť nepriľnavá. Vyprážané vajcia, zemiaky, mäso – všetko sa prilepí na panvicu, ako keby to bolo ich vlastné.

brown handle fork on black round plate                           unsplash

Mimochodom, aj keď umyjete panvicu ihneď po varení, všimnete si, že počas varenia sa na riade, ktorý sa veľmi zle umýva, objavujú škvrny a šmuhy. Rovnaký príbeh sa týka aj liatiny, ktorá na rozdiel od moderných panvíc, je krásna aj po 20 rokoch od kúpy.

Existuje funkčná metóda, ktorá je vhodná pre takmer všetky typy riadu a ktoré vo vnútri nemajú špeciálnu vrstvu.

Na čistenie starého tuku môžete použiť odstraňovač farieb.

Jedná sa o chemický prostriedok na odstraňovanie niekoľkých vrstiev farby, laku a základného náteru z rôznych produktov. Odstraňovač farieb sa predáva v železiarstvach. Nie je drahý a vydrží dlho. Odstraňovač farieb môže byť vo forme spreja, gélu alebo tekutiny.

black cooking pan with silver spoon                             unsplash

Pred prácou dbajte na bezpečnosť dýchacích ciest, očí a pokožky rúk. Nasaďte si okuliare, respirátor a rukavice. Povrch, na ktorom budete panvicu čistiť, prikryte handričkou na bokoch.

Osvedčený prostriedok

Naneste odstraňovač farby na vnútornú a vonkajšiu stranu panvice. Ak je prostriedok gélovej konzistencie, rozotrite ho štetcom po povrchu. Aby čistenie dobre fungovalo, musíte pracovať pri izbovej teplote.

A roztok sa môže mierne zahriať umiestnením do nádoby s teplou vodou. Po nanesení odstraňovača farby zakryte panvicu fóliou a nechajte pôsobiť 30-60 minút.

yellow sponge between two steel wools                             unsplash

Po hodine sa tuk úplne rozpustí, vrstvu nečistôt je možné odstrániť špachtľou. Vnútornú a vonkajšiu časť panvice utrite obyčajnou handrou. Po hlavnom čistení môžu zostať malé tmavé škvrny, ktoré je možné odstrániť drôtenkou. Nakoniec umyte panvicu prostriedkom na umývanie riadu a následne osušte.

Liatinové panvice by sa mali potierať rastlinným olejom a niekoľko minút zohrievať na sporáku alebo v rúre. Kov tak bude chránený pred koróziou a jedlo sa neprilepí na panvicu. Ak sa jedlo stále lepí, proces zopakujte.

 

Zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tip: Ako vyčistiť liatinovú panvicu od starého tuku – TENTO TRIK MI VEĽMI POMOHOL”