Vedci vykonali neuveriteľný objav! Konečne sa prišlo na to, prečo má človek slepé črevo.

Štúdie preukázali, že absencia slepého čreva dokáže len mierne zvýšiť riziko zachytenia infekcie. To nás privádza k otázke, prečo teda tento orgán potrebujeme?

Apendix – červovitý prívesok slepého čreva. Ľudia, ktorí ho nemajú, žijú normálnym životom. Prečo by sme ho mali mať?

Pravda je v tom, že apendix vykonáva dôležitú imunitnú funkciu – ochraňuje prospešné baktérie žijúce v črevách. Časopis Time napísal, že k tomuto výsledku prišiel tím medzinárodných vedcov, ktorí študovali evolučný vývoj orgánu u rôznych druhov zvierat.

Pod vedením amerického antropológa menom Heather Smith, biológovia analyzovali prítomnosť a absenciu apendixu u 533 cicavcov a prišli k zaujímavému poznatku: druhy cicavcov, u ktorých sa slepé črevo nachádza, v ňom majú vyššiu koncentráciu lymfatického tkaniva. Toto tkanivo zohráva rolu pri tvorbe imunitného systému a taktiež stimuluje rast zdravých črevných baktérií.

Avšak aj v prípade odstránenia slepého čreva, sa nemusíte obávať, nevyskytnú sa žiadne vážne dôsledky, ktoré by vás mohli ohroziť.

V najhoršom prípade môže jeho absencia len mierne zvýšiť riziko infekcií a doba zotavenia sa z chorôb spojených s vyprázdňovaním prospešnej črevnej mikroflóry sa o niečo predĺži.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vedci vykonali neuveriteľný objav! Konečne sa prišlo na to, prečo má človek slepé črevo.”