Nedostatok vápnika v tele: Prečo sa vyplavuje a ako ho doplňovať? TOTO SOM NEVEDELA

Vápnik je životne dôležitý prvok pre správne fungovanie ľudských orgánov. Nie je potrebný len pre pevnosť kostí a zubov. Podieľa sa tiež na syntéze hormónov, zabezpečuje správne fungovanie srdca a prenos vzruchov nervového systému. Jeho nedostatok v organizme negatívne ovplyvňuje zdravotný stav človeka. Dnes vám prezradíme, aké sú dôvody jeho nedostatku.

 

Prečo je v tele nedostatok vápnika

Samozrejme, každý vie, že používanie mliečnych výrobkov a čerstvej zeleniny pomáha dopĺňať vápnik. S pribúdajúcim vekom sa však tento prvok vstrebáva čoraz menej. Navyše, niektoré stravovacie návyky jednoducho zničia všetko úsilie na jeho udržanie. To je dôvod, prečo sa vápnik nemôže absorbovať a vymýva sa z tkanív.

person pouring milk on clear drinking glass                             unsplash

Príliš veľa tuku v strave

Tí, ktorí sa chcú zbaviť nadbytočných kilogramov, nepochybne odmietajú rýchle občerstvenie s množstvom tuku. Napriek tomu by si všetci ostatní mali starostlivo sledovať množstvo tuku vo svojej strave. Nadbytok nielenže poškodzuje trávenie a môže viesť k ochoreniam kardiovaskulárneho systému, ale narúša aj vstrebávanie vápnika. To môže viesť k samotnému deficitu.

burger with fries                          unsplash

Nedostatok alebo nadbytok bielkovín

Rovnováha bielkovín hrá dôležitú úlohu pri vstrebávaní vápnika. Bez nej tento prvok nemôže dlho zostať v tkanivách a rýchlo sa vymyje. Príliš veľa bielkovín však bude mať podobný účinok. Preto musíte dodržiavať vyváženú stravu.

cooked food on white ceramic plate                           unsplash

Kyslosť

Ľudia s vysokou kyslosťou organizmu sa často cítia zle kvôli nedostatku vitamínov a minerálov. Vápnik sa v takomto prostredí jednoducho ničí a nevstrebáva sa do krvi. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa znížiť spotrebu cukru, kávy, ostrého korenia, sladkostí a iných vecí.

Tepelné spracovanie výrobkov

Často aj tí, ktorí pravidelne konzumujú správne potraviny, môžu stále pociťovať nedostatok vápnika v tele. Faktom je, že po tepelnom spracovaní alebo namočení vo vode väčšina užitočných stopových prvkov, vrátane vápnika, zmizne z potravy. Dietológovia a odborníci na výživu odporúčajú jesť čerstvé a surové potraviny vždy, keď je to možné.

Čo pomáha udržať vápnik v tele

Vitamín D

Niet divu, že sa často pridáva do mliečnych výrobkov pre deti. Práve tento vitamín pomáha aktívnemu vstrebávaniu vápnika. Endokrinológovia odporúčajú užívať ho pravidelne počas celého roka.

gold and silver heart shaped accessory                          unsplash

Fosfor

Okrem mlieka a zeleniny, ktoré obsahujú vápnik, si dávajte pozor aj na potraviny s fosforom. Rovnováha týchto dvoch minerálov je pre telo mimoriadne dôležitá. Stopový prvok možno nájsť v petržlenovej vňati, slepačích vajciach (žĺtky), hrozienkach, artičokoch, hubách.

Vitamíny A a C

Ľudské telo dokáže vápnik nielen získať z potravy, ale si ho aj syntetizovať. Na to však orgány potrebujú dostatočný prísun vitamínov A a C. Aby ste zostali zdraví, konzumujte citrusové plody, mrkvu, tekvicu, kiwi, papriku a kapustu.

Nedostatok vápnika v tele poškodzuje prácu vnútorných orgánov a nepriaznivo ovplyvňuje imunitný systém. Vyvážená strava tak pomáha vyriešiť mnohé zdravotné problémy.

 

Zdroj: mirhitrostey.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nedostatok vápnika v tele: Prečo sa vyplavuje a ako ho doplňovať? TOTO SOM NEVEDELA”