Utečenci z Ukrajiny upratali mesto, aby sa poďakovali za to, že sa o nich s láskou postarali

Skupina Ukrajincov poupratovala park a ďalšie verejné priestranstvá, aby vyjadrila vďaku poľskému mestu, ktoré prijalo nielen ich, ale aj ďalších približne 1000 utečencov.

„Chceli sme sa odvďačiť mestu a ľuďom, ktorí tu žijú, za to, že nás privítali,“ povedala Ukrajinka Irina Kovalová. „Dali nám domov, jedlo, oblečenie. Sme radi, že aspoň za to môžeme poďakovať.“

May be an image of 10 people, people standing, park and tree                    Facebook

Skupina približne 30 Ukrajincov požiadala mestské úrady, či by mohli vykonať túto akciu, ktorá bola následne koordinovaná s mestským oddelením pre cesty a zeleň. Na Ukrajine existuje tradícia jarného upratovania verejných priestranstiev pod názvom Sobotnik, prezradila utečenkyňa zo Záporožia.

May be an image of 4 people, people standing, nature and tree                     Facebook

Poľské mesto Suwałki, má 70 000 obyvateľov a nachádza sa na severovýchode Poľska. Od začiatku vojny na Ukrajine prijalo približne tisíc utečencov. Oveľa viac ním prešlo na ceste do pobaltských štátov, nakoľko sa nachádza 25 kilometrov od litovských hraníc.

Miestne úrady poskytli za posledný mesiac miesta prístreškoch stovkám utečencov a mnohí obyvatelia taktiež prichýlili rodiny vo svojich domovoch. Starosta Czesław Renkiewicz pred dvoma týždňami povedal, že pracuje na mechanizme, ktorý by oslobodil tých, ktorí prijímajú utečencov, od dane z nehnuteľnosti.

Situácia v Suwałki odráža situáciu v celom Poľsku, kde sa každý snaží podporiť týchto ľudí utekajúcich pred ruskou agresiou. Veľa z nich však stále verí, že sa čoskoro vrátia do svojich príbytkov.  

Zdroj: notesfrompoland.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Utečenci z Ukrajiny upratali mesto, aby sa poďakovali za to, že sa o nich s láskou postarali”