6 krokov, ktoré vám pomôžu oživiť orchideu – MOJA ORCHIDEJKA JE AKO NOVÁ

Orchidey môžu byť jednou z najnáročnejších izbových rastlín na starostlivosť. Ak máte orchideu, ktorá má zožltnuté listy alebo hnijúce korene a celkovo sa jej nedarí, nevyhadzujte ju, pretože sa dá zachrániť.

Vytvorili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám pomôže oživiť vašu orchideu.

Krok 1: Skontrolujte orchideu

Orchideu jemne vyberte z aktuálneho kvetináča a skontrolujte korene. Mali by ste hľadať zelené a biele korene. Aj keď rastline nezostali žiadne listy, korene môžu fotosyntetizovať. Absorbujú živiny z vody a vzduchu, čo môže oživiť rastlinu.

Krok 2: Vložte orchideu do nádoby s machom

Zasadenie machu s orchideou je skvelý spôsob, ako zabrániť tvorbe plesní na koreňoch. Zároveň pomôže rastline udržiavať správnu vlhkosť. Ak chcete pridať mach, postupujte takto:

  1. Zaobstarajte si nádobu alebo dózu, ktorá je vyššia a má približne rovnakú šírku ako črepník, v ktorom sa orchidea nachádzala.
  2. Do nádoby dáme malé množstvo vody. Nádobu naplňte 2 – 3 cm živého machu.
  3. Potom pomocou dezinfikovaných nožníc odstrihnite všetky zaschnuté korienky a orchideu položte na mach.
  4. Umiestnite nádobu na okno, aby rastlina dostávala veľké množstvo slnečného svetla. Po niekoľkých týždňoch začnú zo starej orchidey vychádzať púčiky.

Krok 3: Znovu zasaďte púčiky orchideí

Po niekoľkých týždňoch by zo starej mala vyrásť nová orchidea. Keď novej orchidei začnú rásť listy a korene, odlomte ju od starej.

  1. Vezmite si menšiu nádobu alebo misku.
  2. Na dno nádoby dáme malé množstvo vody.
  3. Naplňte ju živým machom.
  4. Novú orchideu vložte do nádoby a pár dní počkajte, kým rastlinke začnú rásť nové korene a listy.

Krok 4: Zasaďte orchideu do kvetináča

Po určitom čase sa u novej orchidey vyvinú nové korene, na dotyk by mali byť pevné a zelené alebo biele. Samotná rastlina by mala mať zelené listy. Potom si zaobstarajte špeciálny substrát pre orchidey, ktorý sa zvyčajne skladá z drevených triesok alebo machu. Vložte ho do črepníka, ktorý dobre odteká a má priemer približne 10 – 15 cm. Po vysadení orchidey ju každý týždeň zalievajte destilovanou vodou.

Krok 5: Nájdite správne miesto pre svoju orchideu

Orchidea by mala dostávať nepriame slnečné svetlo. Ideálne by teda bolo umiestnenie v blízkosti okien orientovaných na východ. Alebo ju môžete umiestniť na západnú stranu ďalej od okna na stôl či poličku. Neumiestňujte ju na severné okno, pretože nebude mať dostatok slnečného svetla.

Krok 6: Nastavte správnu teplotu

Orchidey sú tropické rastliny, ktoré žijú v konštantnej teplote bez prílišných výkyvov po celý rok. Potrebujú stabilnú teplotu, aby sa im darilo. Cez deň by sa mali nachádzať v miestnosti, kde je približne 23°C a v noci by sa mala teplota pohybovať okolo 18°C. Maximálna teplota by nemala presiahnuť 32°C a najnižšia teplota, ktorú dokáže rastlina tolerovať je -1°C.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “6 krokov, ktoré vám pomôžu oživiť orchideu – MOJA ORCHIDEJKA JE AKO NOVÁ”