Nasa chce vyslať do vesmíru polohu planéty Zem. Ľudia sa obávajú, že ju môžu zachytiť mimozemšťania

Vedci varovali, že plán NASA vyslať správu obsahujúcu polohu Zeme do vesmíru by mohol pritiahnuť nevítanú pozornosť mimozemšťanov.

Výskumníci z americkej vesmírnej agentúry dali zelenú odoslaniu správy do vesmíru „Maják v galaxii“ obsahujúcu informácie o Zemi. Tá sa má preniesť do vesmíru, konkrétne do časti Mliečnej dráhy, ktorá bola identifikovaná ako najpravdepodobnejšie miesto, kde sa nachádzajú mimozemské formy života.

Ide o aktualizovanú verziu správy Arecibo, ktorá v roku 1974 vyslala do vesmíru podobné informácie pomocou rádioteleskopu v Portoriku.

Ale zatiaľ čo správa z Areciba obsahovala iba základné informácie o Zemi a ľudstve, vylepšené technológie znamenajú, že teraz možno vysielať podrobnejšie informácie.

Nové posolstvo zahŕňa základné matematické a fyzikálne pojmy určené na vytvorenie univerzálneho komunikačného prostriedku, po ktorom nasledujú informácie o zemskom povrchu a životných formách, ktoré tu žijú. Správa tiež obsahuje našu polohu vzhľadom na iné veľké zhluky hviezd, spolu so súradnicami, ktoré majú pomôcť mimozemským formám života nájsť našu planétu, a výzvu pre mimozemské inteligencie, aby zareagovali.

Je to odvážny krok, ale nie všetci sú o pláne presvedčení. Anders Sandberg, vedúci výskumný pracovník Oxfordského inštitútu budúcnosti humanity varoval, že zdieľanie takýchto informácií môže byť riskantné.

V rozhovore pre The Telegraph, Sandberg uviedol, že aj keď je šanca, že sa správa dostane k mimozemskej civilizácii pomerne nízka, dôsledky nadviazania kontaktu „majú taký veľký vplyv, že ho musíte brať dosť vážne“.

Toby Ord, kolega doktora Sandberga, tiež uviedol podobné argumenty vo svojej knihe The Precipice z roku 2020, v ktorej analyzoval existenčné riziká týkajúce sa budúcnosti ľudstva.

Hlavný argument Dr. Orda sa sústreďuje na skutočnosť, že nemáme ani potuchy o tom, koľko mierumilovných civilizácií existuje v porovnaní s tými nepriateľskými.

,,Máme veľmi málo dôkazov o tom, či je ich veľa alebo málo, a neexistuje žiadny vedecký konsenzus. Vzhľadom na to, že negatíva môžu prevažovať nad pozitívami, neznie mi to ako dobrý nápad.

Tieto nebezpečenstvá sú malé, ale zle pochopené a ešte nie sú dobre riadené.”

Vedci vrátane Stephena Hawkinga v minulosti varovali, že tieto správy môžu byť riskantné. V dokumente vydanom v roku 2010 profesor Hawking poukázal na to, že na Zemi interakcie medzi civilizáciami na rôznych úrovniach technologického pokroku zvyčajne nefungujú veľmi dobre pre menej pokročilú populáciu.

„Musíme sa len pozrieť na seba, aby sme videli, ako sa inteligentný život môže rozvinúť do niečoho, čo by sme nechceli stretnúť,“ uviedol profesor Hawking, pričom citoval príchod Európanov do Ameriky.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nasa chce vyslať do vesmíru polohu planéty Zem. Ľudia sa obávajú, že ju môžu zachytiť mimozemšťania”