Odborníci tvrdia, že kuracie mäso bude také drahé ako hovädzie. CENA PÔJDE HORE

Náklady na kura stúpajú do takej miery, že by čoskoro mohlo byť drahšie ako hovädzie mäso, varujú maloobchodní experti.

Rastúce náklady na krmivo pre kurčatá znamenajú, že to, čo bolo považované za jedno z najdostupnejších druhov mäsa, teraz rastie rýchlejšie ako ktorýkoľvek predtým.

Umocňuje to prebiehajúca vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Krmivo pre kurčatá sa väčšinou vyrába zo sóje, slnečnicovej múčky a pšenice. Rusko a Ukrajina sú veľkými vývozcami pšenice a slnečnicového oleja, ktorého slnečnicová múčka je vedľajším produktom.

Steve Murrells, generálny riaditeľ Co-op group a bývalý senior manažér v Tescu a Sainsbury’s, varoval, že časy lacných kuracích pŕs sa blížia ku koncu.

Pre Sunday Times uviedol. „Kuracie mäso môže byť také drahé ako hovädzie. Kurací priemysel má osobitné problémy kvôli nákladom na krmivo. Väčšina chovaného dobytka je kŕmená trávou. Kuracie mäso, ktoré bolo neuveriteľne lacné, rastie rýchlejšie ako ktorýkoľvek predtým.”

Podľa údajov Národného štatistického úradu sa priemerné náklady na kurčatá od marca minulého roka zvýšili o 0,36€ na kg, teda približne o 12 %. To je približne rovnaké ako zvýšenie nákladov na hovädzie mäso, ale to sa môže čoskoro zmeniť.

Podľa Národného zväzu farmárov sa náklady na chov kurčiat za rovnaké obdobie zvýšili o 50 %.

Dr Benjamin Coles, ekonomický geograf z University of Leicester, pre Times uviedol. „Budú kurčatá drahšie ako hovädzie mäso? Nemyslím si, že to je nereálne. Dodávateľský reťazec pre kurčatá je mimoriadne komplikovaný a závisí od mnohých faktorov, od krmiva pre kurčatá vrátane sóje, ktorá sa dováža, od energií, ako aj od nákladov na dopravu.“

Takže si užite svoje lacné kura, kým sa dá.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Odborníci tvrdia, že kuracie mäso bude také drahé ako hovädzie. CENA PÔJDE HORE”