Testovanie len tak neskončí. tieto TIETO PCR TESTY dokážu odhaliť opičie kiahne

Opičie kiahne sa začínajú hojne šíriť Európou a prvé prípady hlási už aj Česká republika. Švajčiarska farmaceutická spoločnosť prišla krátko po vypuknutí nákazy s PCR testami, ktoré chorobu dokážu odhaliť. Na Slovensku sa zatiaľ nepotvrdili. 

Farmaceutická spoločnosť Roche v spolupráci s dcérskou firmou TIB Molbiol vyvinula tri testovacie súpravy. Podľa odborníkov majú byť určené pre výskumných pracovníkov vo väčšine krajín po celom svete, píše portál RTE.

Prvá testovacia súprava detekuje vírusy rodu Ortopoxvirus. Do tohto rodu sa radí okrem opičích kiahní aj pôvodca pravých kiahní alebo vírus kravských kiahní. Druhý test potom detekuje iba vírusy opičích kiahní, konkrétne západoafrický a stredoafrický kmeň. Tretia súprava odhaľuje ako vírusy rodu Ortopoxvirus, tak opičia kiahne.

„Spoločnosť veľmi rýchlo vyvinula novú škálu testov, ktoré zisťujú vírus opičích kiahní a pomáhajú sledovať jeho šírenie a vývoj epidemickej situácie,“ citoval portál GlobeNewswire šéfa diagnostiky firmy Thomasa Schineckera.

Podľa Schineckera sú práve rôzne diagnostické pomôcky kľúčové. „Sú rozhodujúce pri reagovaní. A nakoniec aj pri zvládaní nových výziev v oblasti verejného zdravia, pretože sa vďaka nim môžu rýchlejšie zaviesť opatrenia, ako je napríklad trasovanie alebo liečba,“ dodal.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že k 22. máju eviduje viac ako 200 potvrdených alebo podozrivých prípadov výskytu opičích kiahní zo 16 štátov mimo krajiny v západnej a strednej Afrike. Práve PCR testy sú podľa expertov z WHO dôležité vzhľadom na ich citlivosť a presnosť.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Testovanie len tak neskončí. tieto TIETO PCR TESTY dokážu odhaliť opičie kiahne”