10 prikázaní pre rodičov od muža, ktorý zomrel v plynovej komore spolu s deťmi! Nájdite si tých pár minút na prečítanie, neoľutujete!

Janus Korczak bol prominentný učiteľ, spisovateľ, lekár, publicista a prozaik, ktorý trikrát dobrovoľne odmietol možnosť na útek. Prvýkrát vtedy, keď sa rozhodol že nebude emigrovať do Palestíny pred tým ako obsadia Nemci Poľsko, lebo nechcel opustiť „sirotinec“ ani v predvečer tých strašných udalostí.

Druhýkrát to bolo vtedy, keď nebol ochotný ujsť z varšavského getta.

Nakoniec tretí krát, keď všetky deti zo sirotinca naložili na vlak, ktorý ich mal odviesť do tábora. Vtedy k Korczakovi pristúpil jeden SS-dôstojník a spýtal sa ho: Vy ste napísali knihu Kráľ Maťko Prví?

Čítal som tú knihu ako malý, bola to skvelá knižka. Ste voľný.

A čo deti?

Deti ostanú. Vy máte možnosť opustiť vagón.

Mýlite sa. Ja to nedokážem. Nie každý človek je taký bezcitný.

O niekoľko dní neskôr v tábore Treblinka, Korczak vstúpil spolu s deťmi do plynovej komory. Po ceste smrti držal Korczak dve najmenšie deti v náručí a nič netušiacim deťom rozprával rozprávku.

 

Po tejto udalosti už nikto nepočul o osude Korczaka. Odporúčam prečítať rady tohto úžasného človeka v súvislosti s výchovou detí.

Nečakaj od svojich detí aby boli ako ty, alebo aspoň podobný. Pomôž mu aby on nebol ty ale aby bol sám sebou.

Nežiadaj od svojich detí nič zato čo im dávaš. Dala si im život, ako by sa mohli zato odvďačiť? Aj on dá niekomu život a aj jeho deti a tak ďalej.

Nevylievaj svoju vlastnú zlosť na svojich deťoch, môže sa stať že v starobe ostaneš bez chleba. Nezabúdaj na to, že kto ako žne tak kosí!

Nebagatelizuj jeho problémy. Život je pre každého taký, aký je, nemysli si že pre neho je to ľahšie alebo ťažšie ako pre teba. On ešte nemá toľko skúseností ako ty.

Nikdy ho neponižuj!

Nezabúdaj nato že pre každú osobu sú najdôležitejšie jeho deti. Venuj im viac pozornosti, lebo nikdy nevieme kto sa v nich skrýva.

Netráp sa ak niečo nedokážeš urobiť pre svoje deti. Pamätaj si: pre deti sú urobené veci nepostrádateľné a na neurobené sa vždy nájde príležitosť.

Dieťa nieje tyran, ktorý vládne nad vaším životom. Dieťa je taký poklad, ktorý ti daroval život aby si predal plameň poznania. Dieťa korunuje neobmedzenú lásku matky a otca, v ktorom nerastie „moje“ alebo „naše“ dieťa, ale jedna celkom samostatná duša.

Buď schopný milovať aj dieťa niekoho iného. Nikdy nikomu nerob inému to, čo nechceš aby robili tvojmu dieťaťu.

Miluj svoje, hocijaké sú, nešikovné, netalentované alebo už dospelé. Rozprávajte sa, radujte sa, lebo čas strávený s nimi je sviatkom.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “10 prikázaní pre rodičov od muža, ktorý zomrel v plynovej komore spolu s deťmi! Nájdite si tých pár minút na prečítanie, neoľutujete!”