Ak uvidíte na mäse takéto bubliny, v žiadnom prípade ho nekupujte! Dôvodom je nebezpečná tuberkulóza

Na internete sa objavilo upozornenie o šírení tuberkulózy u hovädzieho dobytka.

„Tuberkulóza je bakteriálna choroba, ktorá okrem hovädzieho dobytka postihuje aj mnoho domácich zvierat a hydiny. Choroba je nebezpečná aj pre ľudí. Ochorenie sa vyznačuje vysokou nákazou a úmrtnosťou.

Na povrchu kože a vnútorných orgánoch sa vytvárajú hrčkovité formácie, náchylné k nekróze. Efektívne liečenie kráv je zatiaľ zbytočné, pretože vzhľadom na vysokú nákazu musí byť všetok hovädzí dobytok s pozitívnou reakciou zlikvidovaný.

Infikované zvieratá (choré alebo nosiče) vylučujú baktérie prostredníctvom rôznych sekrétov: močom, mliekom, hlienmi, výkalmi či spermiami.

Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom akýchkoľvek prostriedkov starostlivosti, krmiva, vody. Tuberkulóza sa prenáša cez maternicu a materské mlieko, sexuálny kontakt, s pomocou človeka.

Pôvodca tohto ochorenia je odolný voči rôznym fyzikálnym i chemickým vplyvom: toleruje nízke teploty – prežíva pri mínus 260 stupňov aj nižších, 30 minút odoláva vykurovaniu od 80 – 90 stupňov.

Mimo živého organizmu sa mykobaktérie nerozmnožujú, no naďalej zostávajú životaschopné aj po niekoľkých mesiacoch, najmä v tmavých vlhkých miestnostiach, pôde a odpadových vodách. Priame slnečné svetlo ich zabije za 1-2 hodiny a ultrafialové ožarovanie za niekoľko minút.

Mäso alebo pľúca chorého zvieraťa sa nemusia líšiť od tých bežných. Bubliny a iné nezvyčajné nálezy sa môžu vyskytovať vo vnútri mäsa a odhalia sa až počas jeho spracovania.

V prípade, že človek zje takéto mäso, hrozí mu otrava a v horších prípadoch aj samotná smrť.

Buďte opatrní pri kúpe mäsa, najmä ak máte na pláne konzumovať divinu!

 

zdroj:wafb.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ak uvidíte na mäse takéto bubliny, v žiadnom prípade ho nekupujte! Dôvodom je nebezpečná tuberkulóza”