Ako dosiahnuť maximálne kvitnutie orchideí? Tieto rady pomôžu na 100% a budete mať úrodu na rozdávanie

Orchidea – pekná no zároveň nevypočítateľná rastlina, ktorá si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Vie sa však poďakovať špeciálnym spôsobom: môže kvitnúť až šesť mesiacov, čím poteší nejedného pestovateľa izbových kvetín.

 

Na to, aby sa orchidea správne rozvíjala, je potrebná istá kombinácia potrebných podmienok: dobrá pôda, dostatočné množstvo vody, prijateľná vlhkosť vzduchu, primerané osvetlenie, hnojivá.

  1. Ako polievať orchideu?

Táto kvetina nemá rada „pobyt“ vo vode. Stačí, ak sa v teplom období poleje raz za týždeň a raz za dva týždne v chladnom období. O tom, či má rastlina dostatok vody, vám napovedia jej listy.

V prípade nedostatočného polievania sa listy začnú mrštiť a vädnúť, najmä v prípade nadmerného osvetlenia. V prípade, že vám orchidea zožltne, znamená to, že má v sebe nadbytok nepotrebnej vody. Voda na polievanie musí byť filtrovaná alebo varená a teplá – približne 25 ° C.

  1. Orchidea a osvetlenie

Kvety milujú jasné okolité svetlo. Najlepšie je umiestniť ju na okenný parapet, ktorý je obrátený k južnej strane, v žiadnom prípade nesmie byť umiestnený ďaleko od okna, na nejakom tmavom mieste. Ak osvetlenie nie je dostatočné, listy orchidey budú tmavšie a kvitnúce púčiky opadajú.

 

  1. Vlhkosť a teplota vzduchu

Prírodným prostredím orchidey sú trópy, v ktorých vlhkosť vzduchu dosahuje 50-80%. Ak chcete vytvoriť takéto podmienky v byte, musíte použiť zvlhčovač. V lete sa ju snažte každý deň postrekovať  vodou, najlepšie ráno, aby sa voda odparila ešte pred západom slnka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌷♥️ Orquideas ♥️🌷 (@novaorquideas),

  1. Hnojenie

Tieto rastliny nerastú v bežnej čiernej pôde, ale v borovicovej kôre. Predáva sa v kvetinárstve spolu s komponentmi potrebnými na výživu kvetu, ako je mach, drevené uhlie, rašelina, koreň paprade. V takomto substráte je nutné kvet presádzať každých šesť mesiacov. Orchidea po presadení, v dôsledku prítomnosti nových živín v čerstvom substráte, zvyčajne kvitne ešte rýchlejšie.

 

Navrhujeme tiež, aby ste sapoučili zo skúseností Alexeja Gorobeiho, ktorý doma pestuje úžasné orchidey. Používa len priehľadný kvetináč, aby sa ku koreňom dostávalo svetlo a mal tak možnosť kontrolovať ich stav. Korene sú prvé časti rastliny, ktoré reagujú na zlé podmienky. Čím skôr si to všimnete, tým je vyššia šanca, že orchideu stihnete zachrániť.

 

Alexej poleje rastlinu hneď, ako sa vlhkosť vyparí zo stien kvetináča. Ak je kvetináč priehľadný, tento moment si všimnete takmer okamžite. A vie, ako správne odstrániť odumreté časti rastliny.

zdroj: takprosto.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako dosiahnuť maximálne kvitnutie orchideí? Tieto rady pomôžu na 100% a budete mať úrodu na rozdávanie”