Na 2 týždne plateného voľna pri narodení bábätka majú nárok už aj slovenskí otcovia

Novela Zákonníka práce prináša novinku, ktorá poteší nie len čerstvé mamičky. Z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR vychádza legislatívna zmena, ktorá umožňuje všetkým čerstvým oteckom čerpať 2 týždne plateného voľna v prípade narodeniach ich dieťaťa aj v prípade, že materskú a rodičovský príspevok poberá mamička.

Novinku schválila vláda 26. mája a ide o transpozíciu EÚ smerníc do právneho poriadku SR s cieľom vyrovnania opatrovateľských povinností medzi matkami a otcami. Podľa odborníkov má blízky kontakt otca a dieťaťa vytvoriť a následne upevniť ich puto už v prvých týždňoch života.

Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, o novinke prezradil: „Otcovia na Slovensku si budú môcť od 1. októbra v prvých 6 týždňoch po narodení dieťaťa vybrať 14 dňovú otcovskú dovolenku. Samozrejme nejde o povinnosť, ale o možnosť, ak chce otec stráviť prvé dva týždne po narodení svojho dieťaťa spolu s mamičkou, či už jej pomôcť, alebo prežiť spoločne ako rodina túto šťastnú chvíľu, táto právnou úpravou mu to umožňuje.

Ide o lepšie zosúladenie pracovného a rodinného života. Túto otcovskú dovolenku nebude hradiť zamestnávateľ, ale bude ju hradiť Sociálne poisťovňa z nemocenského poistenia.“

Minister potvrdil, že novela zákona má za cieľ vytvoriť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom rodičov. Ide o zosúladenie smernice č. 2019/1158 z 20. júna 2019 EÚ so slovenskou legislatívou.

Legislatívna zmena upravuje nárok otca na materskú dávku iného poistenca zo sociálneho poistenia v rozsahu 14 kalendárnych dní. Nárok sa vzťahuje len na prvých 6 týždňov po narodení dieťaťa, pričom sa do úvahy neberie fakt, či materskú, alebo rodičovský príspevok, poberá samotný otec, alebo matka dieťaťa,

Slovenská legislatíva tak umožní otcom rozdeliť obdobie materskej na dve obdobia poberania dávky. Môže ísť napríklad o 2 týždne a 26 týždňov. Ak si otec vyberie 2 týždne materskej hneď po narodení dieťaťa, spomínaných 14 dní sa započíta do celkového obdobia 28 týždňov, na ktoré má otec nárok.

Ak sa tak otec rozhodne, jeho materské bude poskytované z nemocenského poistenia od Sociálnej poisťovne. Stále však platí možnosť využiť celých 28 týždňov otcovskej dovolenky. Pri osamelom mužovi ide o 31 týždňov a pri mužovi, ktorému vzniká nárok na otcovskú dovolenku pri dvoch a viac deťoch, ide o 37 týždňov.

Legislatívna zmena bude zahrnutá do návrhu, o ktorom bude rokovať Národná rada Slovenskej republiky. Ak sa návrh schváli, po podpise prezidentky bude zmena účinná od 10. mesiaca aktuálneho roku.

Zdroj: femm.interez.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Na 2 týždne plateného voľna pri narodení bábätka majú nárok už aj slovenskí otcovia”