Rodičia si konečne prilepšia. Vláda zvýšila daňový bonus a prídavok na dieťa

Slovenská vláda si pre slovenských rodičov pripravila pomoc, prostredníctvom ktorej sa môžu tešiť na niekoľko desiatok eur navyše.

Zvýšenie daňového bonusu a prídavku na dieťa má byť jednou z reakcií na extrémne vysokú infláciu, zvyšovanie cien energií a potravín. Rodičia slovenských detí si prilepšia zvýšeným prídavkom na dieťa, ktorý sa z 25,88 eur zvýši na 30 eur.

Na začiatku roku 2023 sa opätovne zvýši a to na 50 eur. Rodičov však zrejme nepoteší zrušenie jednorazového príspevku, ktorý dostávali pri nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.

V zrýchlenom režime sa na Slovensku rieši aj zrušenie automatického zvyšovania prídavku na dieťa podľa rastu životného minima. Rodičia budú prídavok na dieťa dostávať podľa rozhodnutia vlády.

Za zmenu pri prídavku hlasovalo 83 poslancov, pričom návrh podporila aj politická strana ĽSNS. Okrem prídavku sa zvýši aj daňový bonus, pri ktorom sa rovnako ruší aj jeho automatické zvyšovanie podľa rastu životného minima.

Daňový bonus sa zvýši zo 47,14 eur pre deti do 6 rokov a zo 43,69 eur pre deti od 6 do 15 rokov na 70 eur pre deti do 15 rokov. Od roku 2023 sa má zvýšiť až na úroveň 100 eur. Daňový bonus sa zvýši aj pre deti nad 15 rokov a to z 23,57 eur na 40 eur a následne od roku 2023 na 50 eur.

Daňový bonus sa podľa novej legislatívnej zmeny obmedzí podľa výšky čiastkového základu dane rodiča. Na zvýšený daňový bonus tak nebudú mať nárok všetci rodičia. Do základu dane sa berie hrubá mzda znížená o sociálne a zdravotné odvody. V praxi to znamená, že rodič s jedným dieťaťom dostane maximálne 20 % z jeho čiastkového základu dane.

Pri 2 deťoch má ísť o 27 %, pri 3 deťoch o 34 % a pri 4 deťoch o maximálne 41 %. Ak má rodič 5 detí, vzniká mu nárok na maximálne 48 % a pri 6 a viac deťoch na 55 % z čiastkového základu dane.

Pri rodičovi, ktorý zarába 650 eur, je základ dane po odpočítaní odvodov 562,90 eura. Ak má štyri nezaopatrené detí do 15 rokov, daňový bonus, na ktorý má nárok, aktuálne predstavuje 230,79 eura. Po legislatívnej zmene má nárok na zvýšenú sumu 280 eur a od roku 2023 až na 400 eur.

Zdroj: femm.interez.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Rodičia si konečne prilepšia. Vláda zvýšila daňový bonus a prídavok na dieťa”